Повечето лекари в Русия се сблъскват със ситуация, когато пациентите идват при тях с вече напреднало заболяване или отказват „традиционната“ медицина, въпреки наличието на индикации. Това показват резултатите от проучване, проведено от дигиталната медицинска служба „Доктор в близост“ и платформата за лекари „Лекари на Руската федерация“ сред 1278 лекари от руски болници и клиники.

Според резултатите от изследването, почти всички медицински работници по време на практиката си са се сблъсквали със ситуация, когато пациент, нуждаещ се от медицинска помощ, първо се е занимавал със самолечение и се е обръщал към лекарите, едва когато са настъпили сериозни последствия. Повечето лекари периодично се сблъскват със ситуация, когато пациентите отказват лечение с традиционни методи - приемане на лекарства, хоспитализация или операция.

Пациентите отлагат посещенията при лекар и прегледите, като правило, по две причини: първата е различните страхове (81%), а втората е убеждението, че „всичко ще се разреши от само себе си“ и медицинската помощ не е необходима (68%).

47% от анкетираните предполагат, че повечето от пациентите се страхуват от формално отношение към тях - че никой няма да се грижи за тях в поликлиника или болница. 44% от участниците в проучването мислят, че пациентите се страхуват, че в резултат на прегледа ще открият опасно заболяване. Една трета от анкетираните (33%) вярват, че пациентите се страхуват да не получат грешна диагноза.

Други 30% от анкетираните смятат, че пациентите се страхуват най-много от болка по време на медицински процедури. 29% от лекарите вярват, че пациентите се страхуват, че лечението ще бъде твърде скъпо. 24% - че лечението ще бъде неефективно. Всеки четвърти анкетиран лекар (23%) вярва, че пациентите се страхуват от грубост или нетактичност от страна на медицинския персонал.