Натрупването на бета-амилоидни протеини в неразтворими мозъчни отлагания е отличителен белег на болестта на Алцхаймер. Проучване показа, че замяната на кръвта в лабораторни мишки със симптоми на деменция с кръвта на здрави мишки забавя образуването на тези отлагания.

Бета-амилоидните протеини, които се образуват в специфични клъстери в мозъка, нарушават връзките между невроните и провокират прогресията на болестта на Алцхаймер. В хода на експерименти върху мишки, при които симптомите на болестта на Алцхаймер са били изкуствено предизвикани, бил доказан обещаващ метод за заместване на кръвта. Кръвта при болните мишки била заменена с подобна кръв при гризачи от див тип и това намалило броя на маркерите на бета-амилоидните протеини в мозъка и дори засилило пространствената памет.

Въпреки че самите учени все още не са разбрали напълно механизмите, лежащи в основата на тези експерименти, техните резултати показват, че манипулирането на определени компоненти на кръвта може да помогне при лечението на болестта на Алцхаймер. Насочването към такива кръвни съставки при лечението на деменция би заобиколило проблемите, свързани с разработването на лекарства, които трябва да преминат през кръвно-мозъчната бариера.

Тази бариера предпазва мозъка от въздействието на всякакви чужди вещества, не пропуска почти нищо освен кръв, внимателно я филтрира за подозрителни компоненти. Ето защо много обещаващи лекарства, предназначени да повлияят на мозъка, просто не могат да преминат през кръвно-мозъчната бариера. Но ако има пълна подмяна на кръвта в тялото, тогава този проблем е решен.