Есента настъпи, а с нея и променливото време, предпоставка за появата на настинки и по-сериозни заболявания, като острите респираторни вирусни инфекции. Сега е моментът да подскажем, че някои методи за лечението, въпреки славата им, всъщност са безполезни. Кои ся те, посочва руският педиатър Ирина Добрецова, кандидат на медицинските науки.

На първо място e аскорбиновата киселина, която според д-р Добрецова e абсолютно неефективна за предотвратяване на грип и настинки. Въпреки че витамин С е известен с много полезни свойства, той не е панацея за ОРВИ, казва руският лекар и обяснява защо.

Научно доказано е, че витамин С не може да предотврати вирусни инфекции. Вероятността да се разболеете остава същата като при хората, които не приемат витамин С, уверява лекарят.

Затова е безполезно да се борим с респираторни инфекции, настинките и грипа с яденето на големи количества храни, съдържащи витамин С. По същата причина не помага и носенето на скилидки чесън в джоба или като амулет.

Сред най-безполезните известни методи за лечение на ОРВИ д-р Добрецова посочва метода за киснене на краката в леген с гореща вода. Използването на вани за крака е възможно, но с друга цел - за отпускане, облекчаване на напрежението и стреса.

Друг безполезен съвет от гледна точка на лечението, според лекаря, е да се диша над гореща вана с картофи. Нещо повече, този метод може да бъде много опасен за лигавицата на орофаринкса, която може да получи изгаряне.