Първата среща с ортодонта е добре да бъде на 7-8 годишна възраст. В този период вече би трябвало да са сменени резците и да са поникнали шестите зъби (първите постоянни молари). На този преглед ортодонтът ще прецени има ли достатъчно място за подреждането на новопоникналите постоянни зъби, има ли детето проблеми със захапката, съществуват ли вредни навици и дали е необходима ортодонтска намеса.

Много често първите постоянни резци (обикновено долните) поникват зад млечните зъбчета, които още не са разклатени. Това не е повод за притеснение, при повечето деца се случва така. Обикновено е достатъчно да бъде изваден временния зъб. Езикът и растежът свършват останалата работа и не се налага ортодонтско лечение. Много важно в тази възраст е родителите да следят за здравето на първите постоянни молари. Това са зъби, които няма да бъдат сменени, затова всеки новопоявил се кариес е необходимо да бъде лекуван навреме. Не забравяйте да водите детето на профилактични прегледи при личния зъболекар на всеки 6 месеца. Лекувайте и кариесите на страничните временни зъби. Тяхната смяна започва средно на 9-10 годишна възраст и те пазят мястото на постоянните зъби. Преждевременната загуба на млечен зъб в повечето случаи води до затваряне на мястото за пробив на постоянния, задържането му в костта и последващо сложно и дълго ортдонтско лечение.

Ортодонтът ще прегледа детето и за някои вредни навици, които в много случаи остават незабелязани от родителите. Един от тях е неправилното гълтане. При него детето поставя езика между зъбите при преглъщане. Това води до проблеми със захапката – най-често отворена захапка. Може и горните резци да бъдат избутани напред. Аз препоръчвам на родителите в такива случаи да започнем с упражнения за коригиране на гълтането. При всички случаи е добре първо да премахнем причината за ортодонтската деформация и после да пристъпим към същинското лечение. В някои случаи насочвам детето и към логопед, за да бъде отстранен вредния навик. Постоянството и съдействието от страна на родителите е много важно. Без тяхна помощ сме безсилни да проведем адеквано лечение.

Не се учудвайте, ако ортодонтът ви попита как диша детето ви. Нормалното дишане е през носа. При много деца напоследък наблюдавам устно дишане, което също води до тежки ортодонтски деформации. Тогава насочвам детето за консултация със специалист – оториноларинголог. Той ще прецени има ли някакви механични пречки за нормалното дишане и ще назначи адекватно лечение. Ортодонтското лечение може да започне едва след нормализиране на проходимостта на горните дихателни пътища.

Важно е до тази възраст да са отстранени смукането на пръсти, долна устна, външни предмети. Тук най-важна роля имат родителите. Само с тяхната помощ и постоянство тези фактори за появата на ортодонтски деформации могат да бъдат отстранени. Обръщайте внимание на децата си и ги наблюдвайте. В много случаи при премахване на причината леките деформации се самокоригират. Обратно – остане ли вредния навик, и най-модерният ортодонтски апарат, и най– квалифицираният ортодонт няма да решат проблема.