Карантинните ограничения намаляват смъртните случаи от коронавирус с 0,2%, но причиняват тежки икономически и социални последици. Примерът с Китай обаче показва напълно противоположна статистика. Това сочи проучване на американски учени от Университета Джон Хопкинс.
Китайската народна република първа се изправи срещу коронавируса и показа фантастични резултати в борбата с пандемията. Многомилионният град Ухан и близките населени места бяха подложени на най-тежката карантина, в която на хората беше строго забранено да излизат навън. Изградени са специални филтрационни лагери, където са отвеждани хора със съмнение за кови. В рамките на два месеца и половина огнището беше напълно овладяно и Ухан се възстанови до нормалното. Впоследствие Китай многократно прибягва до същите строги карантини и в момента в тази милиардна и половина страна само 120 000 души са болни от коронавирус, а броят на смъртните случаи е под 5 000. Междувременно китайската икономика, единствената от големите държави през 2020 г., показа ръст, който продължи и през 2021 г., а това показва, че пандемията не я удари тежко.
Никоя друга страна обаче не би могла да повтори китайския опит докрай.
И сега мета-анализът на 24 проучвания на учени от американския университет Джон Хопкинс показва, че първоначалните карантини за коронавирус в повечето страни са имали малък или никакъв ефект върху цифрите на смъртността. Взети са държави като САЩ, Великобритания и някои други европейски страни. Икономистите, извършили този мета-анализ, установиха, че драконовските ограничения, наложени в повечето страни през пролетта на 2020 г., включително забрана за излизане от къщи, маски и социално дистанциране, са намалили само смъртните случаи от коронавирус с 0,2%. В същото време те предизвикаха катастрофални икономически и социални последици, поради което всички подобни ограничения трябва да бъдат отхвърлени като инструмент за овладяване на пандемията.
Затварянето на границите, според авторите на изследването, е намалило смъртността от коронавирус само с 0,1%. Доста трудно е да се разбере как са извършени тези изчисления. Но е съвсем изчерпваха свободните легла, а просто нямаше къде и кой да лекува хората. Особено катастрофална ситуация в това отношение се наблюдава в САЩ, Индия, Бразилия и някои други страни, които също се отбелязват с много висока смъртност. Но наложените строги ограничения допринесоха за спада на заболеваемостта, коментират американските изследователи.
Коментари