Любителите на този вид придвижване станаха много, особено в големите градове. Но освен, че броят им нараства, нараства и опасността от тях за пешеходците, а и за самите тях.
Чуждестранни изследователи вече анализират естеството на нараняванията на пациенти, приети в болници и спешни отделения, и оценяват тяхната тежест. Вижте резултатите от изследванията и връзката между увеличаването на броя на феновете на електрическите скутери и нарастването на нараняванията.
Как скоростта на електрическия скутер влияе върху нараняването
Първото проучване е на британски клиницисти от Уестминстърската болница в Лондон. В продължение на един месец те събрали и анализирани данни от пациенти, приети в три лондонски болници поради наранявания на краката и глезените. Всички наранявания били свързани с използването на електрически скутер. В докладите им задължително се посочват демографски данни (възраст, пол), механизмът и обстоятелствата на нараняването, описва се хода на лечението, отбелязва се неговата продължителност и смъртни случаи.
Идентифицирани са общо 20 пациенти с наранявания с установена етиология. От всички записани наранявания 85% са само наранявания на стъпалото и подбедрицата. Общият брой на фрактурите е 27, четирима пациенти са с открити фрактури (20%), 9 души се нуждаят от хирургично лечение (това е 45% от населението).
При анализ на връзката между скоростта на движение и последвалите наранявания се оказало, че тези, които се движат със скорост над 25 km/h, значително по-често се нуждаят от сериозно хирургично лечение - 70% срещу 20% от броя на пациентите, които се движел с умерена скорост. Вероятността от открита фрактура също била много по-висока сред „състезателите“.
Заключението на британските учени е категорично: използването на електрически скутер може да доведе до сериозни наранявания на стъпалото и глезена, така че е необходимо да се прилагат надеждни правила и закони, които ограничават максималната скорост и изискват носенето на защитно облекло .
Основните видове наранявания
Осъзнавайки колко трудна се оказва темата, друга група учени от същата болница провели още по-подробно проучване година по-късно. Направена е оценка на видовете наранявания, свързани с използването на електрически скутери и тяхната тежест. Ретроспективен анализ разглежда данни от 83 пациенти, събрани за период от 6 месеца и са идентифицирани общо 105 ортопедични наранявания.
Средната възраст на пациентите е 32 години, 83% от тях са мъже
Седемдесет и девет (95,2%) пациенти управлявали електрически скутери, четирима били ранени пешеходци. Има 93 фрактури (88,6% от общия брой на наранявания), включително 12 (12,9%) открити. От тях 52 (56,0%) фрактури на горен крайник, 39 (41,9%) на долен крайник и 2 (2,1%) фрактури на гръбначен стълб и ребра. 25 пациенти се нуждаеха от операция, 29 - хоспитализация. В доклада се отбелязва, че само при 34% от инцидентите е използвана защитна каска.
Данните от медицинската литература потвърждават, че главата, горните и долните крайници са особено уязвими при падане или сблъсък с електрически скутери, докато нараняванията на гръдния кош и корема са по-редки. В същото време нараняванията, получени по време на каране на електрически скутер, са много по-сериозни от, например, нараняванията на скейтбордистите, което е свързано с относително висока скорост.
Защо електрическите скутери са опасни?
Паданията са водещата причина за нараняване при водачите на електрически скутери и това обяснява защо нараняванията на горните и долните крайници са преобладаващи. Падайки, ние рефлексивно се опитваме да смекчим удара и да протегнем ръка, а след като попаднем в опасна ситуация, се опитваме да слезем от скутера, без да вземаме предвид малката му височина.
Най-тежките наранявания, както се отбелязва в редица изследвания, са нараняванията на главата. Честотата е сравнително ниска, но високоенергийните травматични мозъчни увреждания, изискващи хирургично лечение, със сигурност надхвърлят леките инциденти и понякога са фатални.
Съвети на експертите за безопасност
Използвайте велосипедни алеи за придвижване, когато пресичате пътя част, не забравяйте да слезете, спазвайте ограничението на скоростта, не ускорявайте над 25 км / ч - вие сте участник в движението, спазвайте предписаните правила за движение.
Спазвайте дистанция, бъдете възможно най-предвидими за другите, особено за пешеходците (вашата внезапна поява може да изплаши човек и да накара например да скочи и да падне рязко).
Не използвайте слушалки, защото няма как да чуете предупреждение автомобилен сигнал.
Не пренебрегвайте специалното оборудване - ръкавици, каска, налакътници и наколенки.
Коментари