Тялото се нуждае от желязо за всичко: като жизненоважен микроелемент, то участва в хемопоезата и развитието на нервната система и играе ключова роля в много метаболитни процеси. Добавките с желязо, които се продават в аптеките, помагат при недостиг на желязо, но за безопасната им  употреба е важно недостигът да бъде диагностициран, а добавката да е одобрена от лекар. Обикновено лекарите препоръчват дневна добавка от 10 до 15 милиграма за възрастни.

Недостигът на желязо може да бъде предотвратен и чрез хранене.

Ако дефицитът на желязо не е твърде тежък, диетата, богата на желязо, може да помогне. Някои храни съдържат особено големи количества желязо и могат да предотвратят недостиг на желязо в дългосрочен план, казват експертите на Fit for Fun.

Най-добрият източник на желязо са месото и карантиите (особено черният дроб). Сред растителните източници учените посочват овесени ядки, сусам, гъби лисички, бобови растения.

Не забравяйте също, че витамин С помага на тялото да абсорбира желязото. Затова в диетата трябва да присъстват портокали, лимони, лайм, грейпфрути, чушки и други храни с витамин С.

Какво подсказва за дефицит на желязо?

Ранните симптоми включват суха кожа, чуплива коса и нокти, напукани ъгли на устата и повишена чувствителност към инфекции. Освен това се развиват умора, обща слабост, проблеми с концентрацията и нарушена терморегулация на тялото.