Есента не е най-неблагоприятното време за косата. Състояние на космите се влияе негативно не само от активната ултравиолетова радиация, но и от резките температурни промени, които последните години стават все по-ярко изразени с големи температурни разлики, казва нашият консултант д-р Людмила Ранкова, алерголог и дерматолог.
Какви са причините за учестения сезонен косопад? Това е най-вече протеиновият дефицит, както и дефицитът на мастноразтворими и водоразтворими витамини и минерали в храната.
Микроелементите са необходими за изграждането на кератин от протеини.
Тъй като косата се влияе от всичко, което се случва в тялото ни, много е важно да се следи нивото на възпаление и да се елиминират хроничните огнища на инфекция.
Активната загуба на коса може да е следствие и от това, че космените фоликули се „умъртяват“ през есента.
Косопадът е нормално явление, при положение, че падат не повече от 70-100 косми на ден. Ако обаче по гребена остават по-голям брой, трябва да се вземат спешни мерки.
Най-правилната е посещение при трихолог. Защото е възможно в процеса на консултация със специалист да се разкрият по-сериозни вътрешни проблеми на тялото, довели до загуба на коса. Въпреки това, правилната грижа за косата във всеки случай и при всякакви проблеми ще даде забележим и осезаем резултат.
Има някои важни правила, спазването на които ще ви помогне да преодолеете този неизбежен сезонен процес.
Разхождайте се често на чист въздух и при слънчево време. Защото косата се влияе негативно както от излишъка, така и от дефицита на ултравиолетова радиация.
Яжте храни, богати на калий, като сирена, млечни продукти, риба. Увеличете количеството протеин в диетата си. Протеините са градивен материал за образуването на косата. При недостиг на протеин фоликулите лесно се нараняват и произвеждат тънки и слаби косми. Такава коса лесно се къса и цепи. Затова се хранете разнообразно и наблюдавайте здравето на стомашно-чревния тракт, така че всички хранителни вещества да се усвояват.
Не излизайте навън без шапка в студено време. От температурните колебания кръвоносните съдове рязко се компресират или разширяват. Това нарушава кръвообращението в кожата и храненето на космените фоликули.
Пазете се от настинки. Всяка болест е удар за цялото тяло, включително космените фоликули.
Използвайте продукти с протеини, колаген и кератин, които помагат за укрепване на косата. И не пренебрегвайте процедурите за грижа, които подобряват микроциркулацията (масажи, пилинг на скалпа в салоните за красота, както и използване на домашни козметични средства).
Не мийте косата си с много гореща вода. Това изсушава кожата на главата и допринася за образуването на пърхот. По-добре е да използвате вода със средна температура и след като всички маски и балсами се измият, изплакнете косата си с хладка вода.
Използвайте шампоани с интензивно възстановяване, овлажняване и масла, ако косата е суха, изтъняла, матова и има накъсани краища. Дългата коса често е мазна в корените, но суха в краищата, така че се нуждае от поетапна поддръжка, за което е добре да ви помогне специалист.
Приемайте витаминни комплекси, предназначени специално за коса. Те съдържат растителни компоненти, голямо количество цинк и калций, които помагат за укрепване и растеж на косата.
В ежедневната диета се препоръчва да се въведат ядки, моркови, мазна риба, птиче месо.
Коментари