Силният и дълготраен имунитет се формира само при седем до осем процента от пациентите със COVID-19, като често най-стабилен имунитет получават пациентите с тежка форма на заболяването, казва докторът на биологичните науки, професор от Школата по системна биология на Държавния медицински университет в САЩ Анча Баранова.
Имаме хора, които са били болни, имали са треска и кашлица, но нямат антитела срещу коронавирус. Това означава, че са се спасили от инфекцията с помощта на интерферони, които бързо се произвеждат в човешкото тяло в отговор на вируса. В този случай самите интерферони са се справили и антителата не са възникнали, следователно тези пациенти нямат имунитет към COVID-19, казва Баранова.
Според биолога хората с голямо количество антитела и добър имунитет представляват противотежест на тази група пациенти. Такива хора също са седем до осем процента.
Съществуват свръхчовеци, които имат толкова мощен имунен отговор, че техните антитела могат да бъдат използвани за лечение на други пациенти с възстановяваща се плазма, което се прави, добавя Баранова.
Експертът отбелязва, че между двете групи имало и други, които са били болни от коронавирус. Те развиват имунитет към коронавируса с различна сила, но поне при 40 процента той е доста слаб.
При някои пациенти нивото на антитела, тоест имунитетът, спада значително в рамките на месец. Тази група пациенти има риск от реинфекция.
Всичко това е следствие от простия факт, че хората са различни и по различен начин понасят болестта. Учените са установили, че по-възрастните хора, претърпели тежък курс на COVID-19, имат по-силен имунитет, казва експертът.
Знанията за това как и кой формира имунитет към COVID-19 са получени от китайски учени по време на преглед на 171 пациенти, посочва биологът. Проучванията са ръководени от професор Фум Ву (Shanghai Fum Wu) в медицинския център в Шанхай и няколко други научни институции.
Коментари