Известният персонаж от световния фолклор и литература – русалките, са реални същества. И това го доказва медицината. В приказките и преданията образът на тези митични същества обикновено се свързва с корабокрушения, удавяния и наводнения. Малцина обаче знаят, че русалките съществуват и в реалността.

Защото в медицината има такива случаи и те си имат своето мадицинско наименование – Синдром на русалката. Това е смъртно опасно отклонение, характеризиращо се със сплетени и слепени крака, пише The Daily Mail.

Синдромът на русалката е вродена деформация – 1 случай на 100 000 деца. И това в 100 пъти по-често се случва при еднояйчните близнаци. Заради тази деформация се създава впечатлението, че човек не е с два крака, а с опашка.

Известно е, че причина за разстройството е аномалия в кръвоносно-съдовата система, която осигурява притока на кръв. В пъпа не се образуват две артерии, в резултат на което плодът не получава кръв в достатъчно количество. До долната част на тялото не достигат кръв и хранителни вещества. Това е причината двата долни крайника просто да не могат да бъдат оформени окончателно.

Над 50% от децата с това отклонение умират още в утробата на майката. Болшинството от родените живи не могат да проживеят повече от няколко дни заради бъбречни аномалии или аномалии на пикочния мехур.

Известни са обаче и изключения от правилото. През 1988 година например Тифани Йоркс претърпяла операция по разделяне на краката. Това станало, когато момичето нямало още една годинка. Тифани е жива и до днес, въпреки че има проблеми с мобилността – костите й така и не укрепнали. Тя е най-възрастният пациент със Синдром на русалката.