По повод Световния месец за борба с меланома, водещият онкохирург доц. д-р Ива Гаврилова обяви специална инициатива за пациенти с диагноза меланом и за членове на пациентката организация,представляваща хора,сблъскали се с това заболяване Меланом пациентска общност в България (МПОБ). През юни те ще могат да се възползват от безплатни прегледи с най-съвременната технология за кожна диагностика — FotoFinder, базирана на изкуствен интелект.

Защо това е важно?

Ракът на кожата е най-често срещаното злокачествено заболяване сред бялото население в световен мащаб. Меланомът остава една от най-агресивните му форми по данни на Globocan през 2022 г. са диагностицирани над 330 000 нови случая на меланом в света, като над 58 000 души са починали от това заболяване. Прогнозите за 2025 г. са случаите да се увеличат с 18% до повече от 340 000 нови диагнози годишно, а смъртните – да надхвърлят 60 000.

В България всяка година близо 1000 души чуват диагнозата, като част от тях вече са в напреднал стадий. Заболяването засяга все по-млади хора – между 25 и 39 години – поради фактори като честа употреба на солариуми, слънчеви изгаряния в детска възраст и недостатъчна слънцезащита.

Ако се открие навреме, лечението на меланом в ранен стадий е успешно в над 90% от случаите. Затова усилията ни като лекари са насочени към профилактиката, превенцията и ранната диагностика.Технологиите, включително AI, вече позволяват да открием измененията по кожата с невиждана досега точност – те не заместват лекаря, на могат да бъдат ценен помощник в борбата срещу едно от най-агресивните злокачествени кожни заболявания, обяснява доц. д-р Ива Гаврилова, главен координатор на Европейския меланомен регистър за България.

По повод Световния месец за борба с меланома, доц. Гаврилова обявява дати през юни за безплатни скринингови прегледи с иновативната FotoFinderтехнология, специално за пациенти с меланом.

Искам да дам възможност на хора, диагностицирани с меланом, за безплатно цялостно „боди мапинг“ изследванес тази високотехнологичната система — детайлно картографиране на цялата кожна повърхност с мощна камера и дерматоскоп с много голямо увеличение. Това ни помага да доловим дори микроскопични промени в бенки и кожни образувания, които остават незабележими при стандартен дерматологичен преглед. Използваните от системата алгоритми с изкуствен интелект са възможност за изключително прецизно последващо проследяване, което прави метода безценен в ранната диагностика при високорискови пациенти, казва доц. Ива Гаврилова.

Дати за безплатни прегледи през юни:

8 юни (13:00 - 17:00 ч.)

18 юни (15:00 - 18:30 ч.)

24 юни (15:00 - 18:30 ч.)

Прегледите ще се провеждат в Амбулатория „Гаврилови Онкоконсулт“ на бул. „Андрей Сахаров“ № 22. Лекар специалист ще извърши техническата част със заснемане на кожната повърхност, след което доц. Гаврилова ще направи анализ на всички документирани образи и той ще бъде предоставен на пациента за последващо проследяване. Желаещите могат да се запишат на тел. 0884 15 4224, до изчерпване на часовете.

Хора без диагноза, но с множество или рискови бенки с видими промени, също могат да се възползват от Фотофайндер технологията. През целия юни цената на изследването ще бъде преференциална – 180.00, вместо 250 лв.

Профилактика за меланом при специалист се препоръчва на всички хора, поне веднъж в живота, за да знаят дали имат рискови образувания и колко често да се проследяват. С повишен риск от развитие на заболяване са хора със светли очи, кожа и коса, такива с множество или атипични бенки, хора с лична или семейна история с рак на кожата, както и работещите на открито, любителите на слънчевия тен с множество изгаряния, особено в ранна възраст или злоупотребявали със солариум. Целотелесното картографиране е изключително полезен инструмент за проследяване и ранно откриване на злокачествени образувания за определени категории хора и ще Ви бъде препоръчано от лекаря при необходимост.

Световният месец за информираността за меланома (м. Май) има за цел да повиши знанието за злокачествените кожни заболявания, за значението на защитата от слънцето и ролята на ежегодните дерматологични прегледи за ранното откриване и превенция на меланома.