Изкачването на стълби с енергична или умерена крачка осигурява значителни ползи за сърдечно-съдовата система и мускулите, установиха канадски учени от Университета Макмастър след проучване на пациенти със сърдечни заболявания.
Резултатите са представени в списанията Medicine & Science in Sports & Exercise и Frontiers. Изследването имало за цел да премахне най-често цитираните бариери пред спортуването - време, екипировка и достъп до фитнес залата.
Краткото енергично изкачване по стълби и традиционните упражнения с умерена интензивност подменят фитнеса, което е ключов показател за смърт след инфаркт, казва ръководителят на изследването Морийн Макдоналд, професор в катедрата по кинезиология в Университета Макмастър. Доказахме, че изкачването по стълби е безопасна, ефективна и осъществима възможност за сърдечна рехабилитация, категоричен е ученият.
Въпреки че е широко известно, че упражненията и промените в начина на живот намаляват риска от вторични сърдечно-съдови заболявания, статистиката показва, че по-малко от една четвърт от всички сърдечни пациенти следват фитнес програми.
Участниците с коронарна артериална болест, които са претърпели сърдечна хирургия, са били произволно разпределени или към традиционни упражнения с умерена интензивност, или за енергично изкачване на стълби: три изкачвания на шест етажа с по 12 стъпала, разделени по периоди на възстановяване, като своето темпо избирали самите участници.
Сравнявайки резултатите изследователите установили, че хората, които са правили традиционни упражнения и тези, които са се изкачвали по стълбите, са подобрявали своята кардиореспираторна годност след четириседмични контролирани транировки и са поддържали това ниво за допълнителни осем седмици без надзор. Участниците съобщавали също за значително подобрение в мускулната маса.
Коментари