Олеиновата киселина е полезна мононенаситена мастна киселина. Зехтинът е един от главните източници на киселината, съдържанието ѝ в него е 55–80 %. Олеиновата киселина влияе на активността на гените, свързани с рака, открили шотландски специалисти от Единбургския университет.

Изследователите проучили влиянието на олеиновата киселина върху молекулата miR-7 в мозъка, която препятства развитието на рак. Експерименти с живи клетки и клетъчни екстракти показали, че олеиновата киселина не позволява на белтъка MSI2 да прекъсне изработването на miR-7. Молекулата продължавала да се произвежда и да осигурява защита срещу рака. Шотландските учени се надяват откритието им да помогне при разработване на нови методи за профилактика от рак на мозъка.

Неотдавна техни колеги от Института по медицински изследвания Фейнстейн установили, че противоглистното лекарство мебендазол може да се справи с някои видове рак на мозъка, включително и с нискокачествен глиом. Мебендазолът унищожавал клетките на тумора по същия начин, както и винкристинът, който се използва за лечение на рак на мозъка.