Биологичният часовник на организма, който определя ритъма на съня и бодърстването, се подчинява на въздействието не само на синята светлина, както е известно, но и на зелената.
Това откритие на американски учени от женската болница Брайам в Бостън е подкрепено от предшестващи научни изследвания за светлинното въздействие върху човешкото око.
Очите имат така наречения слой от ганглионарни клетки (най-големите клетки в ретината), разположени отделно от частта, която отговаря за зрителното възприятие.
Изследователите доказали, че именно това място в ретината е център за откриване и възприемане на синия цвят.
Учените провели деветдневно изпитание с участието на 50 здрави доброволци, на които по шест и половина часа светили със син или със зелен цвят. Техният денонощен ритъм бил устроен така, каточели работят нощна смяна, а условията на експеримента включвали всевъзможни признаци за редуване на ден и нощ. Станало ясно, че зелените лъчи наравно със сините притежават способността да регулират денонощния ритъм при човека.
Затова в терапията трябва да се използва не само синият, но и зеленият цвят, който оказва незрително въздействие на очите, влияейки на циклите и хормоналните реакции на организма, свързани с неговия сън, смята авторът на изследването Стивън Локли.
Единствената разлика между зеления и синия цвят е в това, че първият понякога му отстъпва по продължителност на реакцията.
Зелената светлина регулира биоритмите
Добави коментар
‹
›
Коментари