Човек се прозява не от скука, а в минути на вълнение. При стрес мозъкът работи напрегнато и прегрява. Тогава човек вдишва голяма порция въздух, за да охлади мозъка си.

Прозявката не предшества заспиването, а обратно – помага да ободрим организма, смята ученият Андрю Галъп.

Понякога прозявката се появява пред всевъзможни отговорни прояви. Артистите се прозяват преди излизане на сцената, студентите – пред изпит. И се смята, че така ние се подготвяме за предстоящото натоварване. Прозявката може да ни „атакува“ преди изпълнение на сложи трикове, като летене с парашут, скокове от трамплин, когато въобще не ни е до скука! Така организмът потиска чувството на страх.

Прозявката е полезна, според лекарите, тъй като дихателните пътища се разтварят широко, а мускулите се отпускат. Прозявката помага за смъкване на стреса, умората, психичното напрежение и стимулира работата на мозъка. При това се подобрява настроението и се нормализира кръвното, което действа като профилактика на сърдечните заболявания. Прозявката стимулира и работата на слъзните жлези.

Заразителността на прозявката е само подражателен рефлекс, установили учените. В процеса на изследване те открили, че могат да „прихванат“ прозявката само хората, които са способни на съпреживяване.

Факти за прозявката:

  1. Вежливият навик да слагате ръка пред устата по време на прозявка е суеверие. То идва от индианците, които вярвали, че душата е способна да напусне тялото не през ушите, носа и очите, а именно през устата. И тъкмо оттам в човек могат да се вселят демоните.
  2. За 75% от хората е достатъчно само да прочетат за прозявката, за да отворят рефлекторно уста.
  3. Най-продължителното прозяване е документално фиксирано през 1888 година. Според книгата на рекордите Гинес, някой си Ли съобщил, че 15-годишно момиче се прозявало непрекъснато в продължение на пет седмици.
  4. Прозяват се дори жабите и рибите. Но при различните животни прозявката има свое значение: ако сърната или газелата се прозяват по време на придвижване на стадото и с това дават сигнал, че са уморени и стадото спира за почивка. Крокодилът пък се прозява пред атака, пиленцата – когато са гладни и искат да ядат, а маймуните – когато особа от противоположния пол не им е безразлична.
  5. Децата започват да се прозяват още в утробата на майката.