Защо COVID-19 изглежда заразява и засяга предимно възрастни и стари хора, като същевременно изглежда щадящ за малки деца? Отговорът е на американски учени от Университетския медицински център на Вандербилт и техните колеги, които са идентифицирали ключов фактор за това.

Децата имат по-ниски нива на ензим /корецептор от SARS-CoV-2, РНК вирусът, който причинява COVID-19, е необходим, за проникване в епителните клетки на дихателните пътища в белите дробове.

Констатациите, публикувани в Journal of Clinical Investigation, подкрепят усилията за блокиране на ензима за потенциално лечение или предотвратяване на COVID-19 при възрастните.

Нашето проучване предоставя биологична основа за това, защо бебетата и много малките деца са по-малко склонни или да се заразят, или да имат тежки симптоми, казва д-р Дженифър Сукре, асистент по педиатрия (неонатология), ръководила проучването с д-р Джонатан Кропски, доцент по медицина.

Как коронавирусът навлиза в клетките?

След като вирусната частица навлезе в белите дробове, протеиновите „шипове“, които стърчат като гвоздеи във футболна топка, се прикрепят към ACE2, рецептор на повърхността на определени белодробни клетки.

Клетъчният ензим, наречен TMPRSS2, разцепва протеина на шипа, позволявайки на вируса да се слее с клетъчната мембрана и да „влезе“ в клетката. Веднъж попаднал вътре, вирусът поема генетичния апарат на клетката, за да прави копия на нейната РНК.

Нашите изследвания винаги са се фокусирали върху разбирането за развитието на белите дробове и как белите дробове на бебетата се различават от белите дробове при възрастните по тяхната уязвимост към нараняване, казва Сукре. В това проучване ние всъщност възприехме противоположния подход и успяхме да видим как развиващият се бял дроб, благодарение на различията си, е защитен от инфекция с ТОРС-CoV-2.

Въпреки че генът ACE2 се експресира при ниски нива в белия дроб на модел на мишка, TMPRSS2 се откроява с това, че има наистина поразителна траектория на експресия по време на развитието, открили учените.

TMPRSS2 може да бъде привлекателна цел както за лечение, така и потенциално за превенция (предотвратяване на инфекция) при хора с висок риск от заразяване с COVID, смятат авторите на изследването.