Колкото повече мастна тъкан има жената, толкова по-малък е рискът да умре от сърдечно-съдови заболявания. Резултатите са от проучване, проведено от учени от Калифорнийския университет (Лос Анджелис, САЩ), са публикувани в Journal of the American Heart Association.

Изследователите са анализирали данни за близо 11 500 души, последвани над 15 години. Всички участници били разделени на четири групи в зависимост от телесния състав, като първата група включваа хора с ниска мускулна маса и нисък процент мастна тъкан, втората - с ниска мускулна маса и висок процент мастна тъкан, третата - висока мускулна маса и нисък процент на мастна тъкан, а в четвъртия - с висока мускулна маса и висок процент на мастна тъкан. Учените изчислявали смъртността от сърдечно-съдови заболявания за всяка от тези групи.

Оказало се, че жените с висока мускулна маса и висок процент мастна тъкан имат с 42% по-малък риск от смърт от сърдечни и съдови заболявания, отколкото жените с ниска мускулна маса и нисък процент мастна тъкан.

В същото време при жените, както показал анализът на данните, основният защитен ефект е свързан именно с обема на мастната тъкан в тялото - ако има много мускули и малко мазнини, защитата не работи.

В същото време при мъжете рискът от смърт от сърдечно-съдови заболявания е свързан преди всичко с обема на мускулната маса, обясняват изследователите. Ако има много както мускулна, така и мастна тъкан, тогава този риск се намалява с 26% в сравнение с тези, които имат малко и от двете. И ако има много мускули и малко мазнини, рискът от смърт от сърдечни и съдови заболявания намалява с 60%.

Като се имат предвид получените резултати, е необходимо да се вземат предвид и половите разлики при разработването на препоръки за профилактика на сърдечно-съдови заболявания, смятат авторите на изследването. Сега експертите съветват мъжете и жените да се опитват да отслабнат, но жените в тази ситуация е по-добре да се фокусират не върху отслабването, а върху изграждането на мускулна маса, подчертават учените.