Забелязали ли сте, че една от най-често произнасяните диагнози от знаменития екранен лекар д-р Хаус е лупус? Дългият път до поставяне на лекарското заключение, който държи в напрежение хиляди зрители, е бил преживян и от краля на попа Майкъл Джаксън. Защото любимецът от екрана д-р Хаус без ни най-малко да подозира, е поставил диагноза и на любимеца на няколко поколения меломани – поп иконата Майкъл Джаксън.
През 1895 година английският лекар сър Уйлям Ослер пръв описва общите прояви на системния лупус еритематозус. Преди това лупусът се е считал за обезобразяващо кожно заболяване, но без фатални последици. Кожните изменения са придавали на лицето на болния вид на вълк, откъдето идва наименованието на болестта (лупус на латински означава вълк).
Болестта лупус еритематозус е определяна като «голямата имитаторка», тъй като проявите й наподобяват или се бъркат с други заболявания. Началните оплаквания са свързани с повишена температура,  неразположение, болки в ставите и мускулите, хронична умора. Тъй като тези симптоми се проявяват и при много други заболявания, те не могат да се използват като критерии за поставянето на диагнозата. Дори и от д-р Хаус!
Сега вече е установено, че заболяването е с автоимунен характер. Към структури на организма се развиват антитела, които разрушават собствените тъкани на индивида. Типичните за лупуса антитела са насочени срещу ДНК на клетките. Откриват се и антитела, насочени към кръвните  клетки - еритроцити, тромбоцити, лимфоцити.
Началото на болестта може да е остро, но може и да е постепенно, без явни симптоми. Ставното засягане – артрит, е най-честата проява на болестта. Открива се в 90% от случаите. Следват кожните прояви с характерен обрив, разположен върху тези участъци от тялото, които постоянно са изложени на ултравиолетово облъчване. Поражението на бъбреците е често срещано усложнение при лупуса. Появява се и възпаление на малките кръвоносни съдове.
Заболяването се лекува с кортикостероиди и имуносупресори. По данни за Европа и Северна Америка 95 на сто от пациентите с лупус преживяват болестта пет години след поставяне на диагнозата. Деветдесет на сто живеят десет години след откриване на заболяването, а 78 процента са тези, които живеят с лупус двайсет и повече години.
За развитие на заболяването допринася и наследствеността, която се проявява след определени отключващи фактори, като медикаменти (антидепресанти и антибиотици), силен стрес, неконтролирано излагане на слънчева светлина, хормонална терапия, инфекции.
Учените установили, че поставянето на силиконови гръдни импланти често е отключващ фактор за развитие на лупус.
Медикаменти като хидралазин, прокаинамид, някои антибиотици, сулфонамиди и противозачатъчни средства също могат да отключат развитието на болестта. Посочват се над 400 медикамента, които могат да се свържат с нейното развитие.
Лупусът засяга предимно жените (съотношение мъже/жени -1:4). В САЩ болните от лупус са около 1,5 милиона, като болестта е по-разпространена сред чернокожото население. Затова неслучайно д-р Хаус често включва болестта в диагностичния план на своите пациенти.
Болестта не е подминала богатите и прочутите. Фердинанд Маркос – бивш президент на Филипините, е починал през 1989 година от усложнения на лупус. Певецът Сиил, изпълнител на чудесната балада “Kiss from the rose” и съпруг на манекенката Хайди Клум, страда от особена форма на лупус, силно обезобразяваща лицето му. През 1984 година диагнозата лупус е поставена и на поп идола Майкъл Джексън. Дали избелващите процедури на чернокожата поп легенда са отключили болестта, дали множеството приемани медикаменти или просто определени генетични отклонения са в основата на заболяването му, засега остава загадка. Дори и за гениалния д-р Хаус.