Няма домакинство у нас, което да не приготвя поне един-два вида зимнина. Буркани с консервирани кисели краставички или бидони със кисело зеле, или така наречената царска туршия. Какво по-хубаво мезе за зимата!

Но освен вкусни, тези зимни храни са и много полезни! Изследователи от Ирландия са открили, че яденето на ферментирали храни намалява нивата на стрес.

Когато става въпрос за справяне със стреса, често ни съветват да започнем да спортуваме, да отделим време за любимите си дейности или да се научим да медитираме. Но се оказва, че храната, която ядем, също влияе на настроението и може да се използва за борба с това емоционално състояние.

Последното проучване показало, че яденето на достатъчно ферментирали храни и фибри всеки ден само за четири седмици има значително въздействие върху намаляването на възприеманите нива на стрес.

Това е още едно доказателство, че диетата може да има огромно влияние върху психичното ни здраве. Практически здравословното хранене може да намали риска от много често срещани психични заболявания. Въпреки това, механизмите, които са в основата на влиянието на диетата върху психичното здраве, все още не са напълно разбрани.

По време на проучването някои доброволци, освен плодове и зеленчуци, са консумирали и две или три порции ферментирали храни като кисело зеле, кефир и комбуча. Контролната група получила само общи диетични съвети. Оказало се, че ферментиралата храна позволява не само да се намалят нивата на стрес. В същото време качеството на съня се подобрявало и при двете групи, въпреки че това подобрение е по-значимо при хранещите се с кефир и кисело зеле. Възможно е в процесите на съня да участват и чревни микроби, коментират ирландските учени.