Любимият на много от нас домат, може да се окаже опасна храна за някои хора, предупреждава руският диетолог Наталия Круглова и уточнява, че доматите са противопоказани при гастрит и язвени заболявания поради голямото количество органични киселини. Малко по малко доматите могат да се добавят към диетата само, когато обострянето е преминало. Пресни домат не се препоръчват и при заболявания на храносмилателния тракт. Трябва да ги изключите и в случай на алергии, съветва Круглова. Самият домат може да не е причината за болестта. Въпреки това, той стимулира отделянето на хистамин - медиатор, който задейства процеса на алергия, обяснява диетоложката.

Що се отнася до термично обработените домати, те са по-полезни от пресните. В този вид те съдържат повече ликопен - това е антиоксидант, който предпазва от рак, а също така намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Можете готвите с домати или да ги оставите да къкрят за кратко (около 10 минути) на слаб огън. Трябва обаче да се има предвид, че по време на преработката съдържанието на витамин С намалява. Следователно най-добрият вариант е да се редуват и двете възможности.

Доматените сосове, продавани в магазините обаче, предизвикват много съмнения. Те могат сериозно да подкопаят здравето, особено на хората със стомашни проблеми. В много кетчупи добавят захар, подобрители на вкуса за стимулиране на апетита и люти подправки, които причиняват дразнене и понякога подуване. Въпреки че можете да намерите много витамини и други хранителни вещества в доматите, не трябва да консумирате големи количества - 150-200 грама домати на ден са достатъчни, категорична е Круглова.