За много от нас е трудно да си представим един третокласник в депресия, още по трудно е да повярваме че дори децата в предучилищна възраст не са застраховани от това заболяване. Съществуването на депресията сред малчуганите обаче е факт, за който едва през последните 6 години се заговори. Детската психоложка и изследователка Джоан Люби от Вашингтонския университет Сейнт Луис в САЩ, акцентира на необходимостта от ранно разпознаване на признаците на депресията в предучилищна възраст.
Депресията при малките

не винаги се разпознава,

защото не винаги притежава признаците, с които се проявява и при възрастните. Ето защо диагностицирането й бе затруднено досега. Така например появата на Анхедония - неспособността да се изпитват емоции като радост или страдание, при възрастните се изразява  най често чрез намалено либидо. При малките деца обаче Анхедонията може да се прояви като пълна апатия към игрите. Често пъти този важен симптом остава незабелязан от  родителите, тъй като сме свикнали да смятаме че човекът в депресия задължително изглежда тъжен и вглъбен в себе си.
Важна стъпка напред представлява разработката на нов интервюиращ метод, който е предназначен за децата от предучилищна възраст. И именно при използването на този метод бе доказано, че малките пациенти могат да имат признаци на депресия. Типични признаци са, че децата с депресионни прояви в тази възраст изпитват дълбоко чувство за вина, описват се като нещастни малки същества и имат смущения в съня.
Детската депресия може да е

като хронично заболяване.

Досегашните изследвания показват, че депресията в най ранна детска възраст не е преходно явление, а сериозно заболяване, което се появява и в следващите години при заболелите. Освен това, както твърди в студията си д-р Люби, при малките, които вече са с установена депресия, появата й през следващите фази в живота е много по-честа, отколкото при здравите или по-късно придобилите това заболяване деца.
Мозъчната кора при децата подлежи на много по-интензивни промени, отколкото при възрастните. Детският мозък се нагажда към измененията и затова е желателно при установени депресивни състояния да се действа бързо. Така ефектът от рано откритото заболяване ще има по-големи шансовете за лечение.
За предприемане и провеждане на

ефективно лечение

на депресия при децата от предучилищна възраст е необходимо да се направят още много изследвания. Според д-р Люби, антидепресантите от типа на SSRIs (Citalopram) може да се използват с голям успех при децата. Тя обаче смята, че не са за пренебрегване и противопоказанията, които са познати при ползването на лекарството, особено когато става дума за подрастващи.
С по големи шансове за овладяване на заболяването е новият метод, наречен Интеракционна терапия родители деца. Целта на този метод е да заздрави емоционалното развитие на децата, засегнати от коварното заболяване, да създаде възможно най-рано емоционална преориентация и евентуална корекция на нарушенията в най-крехка възраст.