Дафиновият лист е изключително богат на минерали и други хранителни вещества, а консумацията му е свързана с редица ползи за здравето. Какво е включено в добре познатите лаврови листа? Лекарите изброяват следните вещества.

Витамин А, витамин С, витамини от група В (тиамин, рибофлавин, фолиева киселина, ниацин, витамин В6), калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, цинк, селен.

Експертите изброяват полезните свойства на дафиновия лист, които се проявяват при редовната му употреба.

Подобрява храносмилането. Дафиновият лист, който се запарва като чай, действа стимулиращо върху тонуса на стомаха, активира храносмилателните процеси, както и извеждането на токсините от тялото. Съдържащите се в него евгенол и цинеол помагат при киселини. Ензимите на дафиновия лист помагат на тялото да разгражда протеините.

Има положителен ефект върху отделителната система. Лавърът е в състояние да проявява диуретичен ефект, полезен при лечението на инфекциозни процеси в пикочните пътища.

Бори се с възпалението. Използването на дафинов лист е ефективно при възпалителни болки - например, причинени от ревматизъм, навяхвания, ставни проблеми. В допълнение, неговите компоненти помагат за изчистване на дихателните пътища в случай на грип, настинка и подобряват състоянието на човек с бронхит.

Помага за предотвратяване на диабет. Дафиновият лист е оценен от много учени като борец срещу диабет тип 2. Съдържа полифеноли, които повишават чувствителността на клетките към инсулин. Антидиабетният ефект на подправката се засилва от наличието на високи дози витамини от група В и цинк.

Проучванията показват, че яденето на един до три грама дафинови листа на ден може да има положителен ефект върху понижаването на нивата на глюкоза, холестерол и триглицериди при пациенти с диабет тип 2.

Експертите припомнят, че дафиновият лист не само се добавя към храната като подправка, но и е подходящ за приготвяне на запарки и напитки.