Исхемична болест на сърцето, инсулт и диабет влизат в десетката на водещите причини за смърт по целия свят. Но всяко от тези заболявания може да се предотврати или поне контролира с помощта на правилно хранене. Кои кухни по света се справят най-добре с профилактиката на сърдечно-съдовите, стомашно-чревните, ендокринните и други хронични заболявания? Ето първите топ-диети!
Средиземноморска кухня
Благодарение на свежите плодове и зеленчуци, пълнозърнестите храни, ядките, рибата и зехтина като основен източник на мазнини, средиземноморската диета е призната за най-здравословната в света. Магическото съчетание на споменатите продукти подобрява общото здравословно състояние, встъпвайки в профилактика на инсулта, диабета тип 2, рака и дори старческото слабоумие.
Анализ на медицинските данни за пад 1,5 милиона възрастни хора показал, че преминаването на средиземноморска диета намалява риска от сърдечно-съдови заболявания и на болестите на Алцхаймер и Паркинсон.
Основни компоненти на средиземноморската кухня са: зеленчуците, плодовете, бобовите храни, ядките, пълнозърнестите храни, билките и подправките, заместващи солта, както и рибата и пилешкото. Тя е характерна още с ограничената употреба на червено месо и на червено вино.
Японска кухня
Наскорошно изследване потвърдило, че дълголетието на японците се дължи на традиционната диета, която не включва продукти с продължително съхранение, а вкусът и външният вид на блюдата се отличава минимално от естествения вид на продукта.
През 2005 година японското правителство издало ръководство по здравословно хранене, стимулирайки населението да употребява по-малко преработени храни с високо съдържание на въглехидрати. Вместо тях се препоръчва яденето на повече ориз и зеленчуци. След 10 години учените открили, че сред участниците, следващи това ръководство, нивото на смъртност от сърдечно-съдови заболявания намаляло с 15%.
Основните компоненти на японската кухня са: изобилието на пресни храни, пшеничена каша и каша от елда, риба и морски продукти, боб, зеленчуци. Тя е характерна с умерена употреба на месо, но и с голямото количество зелен чай, както и с по-разнообразните блюда с малки порции.
Скандинавска кухня
В сравнение с японската и средиземноморската диети, за ползата от скандинавската кухня се знае и говори по-малко. Наскорошно изследване на американски учени обаче показало, че скандинавското меню помага за намаляване на възпалителните процеси в организма, а заедно с това смъква и риска от развитие на рак на дебелото черво.
Здравословната скандинавска кухня използва продукти с високо съдържание на фибри, ниско съдържание на захар, обилие на плодове и зеленчуци. Жителите на Швеция, Дания, Норвегия, Финландия и Исландия употребяват много малко преработено месо и млечни продукти.
Основни компоненти на скандинавската кухня са: мазната риба – селда, скумрия, писия, сьомга, морските продукт. В диетата има и ръжен хляб, плодове, мляко, сирене, ечемик, грис, ориз и… напитки от шипки.
Западноафриканска кухня
Учени от Кеймбридж проучили качеството на хранене в няколко страни от Западна Африка – Мали, Чад, Сенегал и Сиера Леоне, и стигнали до извода, че местната диета не отстъпва по съдържание на фибри и Омега-3 полиненаситени мастни киселини на японската. Жителите на този район значително рядко страдат от диабет тип 2 и затлъстяване, което може да се обясни и с умереното количество храна, която употребяват.
Основни компоненти на западноафриканската кухня са: оризът, рибата, фъстъците, доматите, лука, канелата. Диетата включва още и банани, ананас, манго, стафиди, птиче месо, подправки.
Френска кухня
Учените отдавна се опитват да разгадаят парадокса на френската диета – как французите успяват да се хранят с продукти с високо съдържание на наситени мазнини, но въпреки това имат толкова ниски показатели на сърдечно-съдови заболявания и на затлъстяване!
Едно от изследванията сочи, че ключов елемент във френската диета е количеството употребявана храна. Да, французите обичат кроасани, сирене и месо, но те ги ядат умерено – повечето порции в парижките ресторанти съдържат средно по 277 г храна, докато в Щатите, където затлъстяването вече е с мащабите на епидемия, средната порция е 350 г.
Основни компоненти на френската кухня са: сиренето, зеленчуците, плодовете, но и виното, зехтинът, бобовите. Диетата включва още зелена салата, ябълки, птиче месо, морски продукти и риба, червено вино и коняк.
Коментари