Хората над 60 години изпитват много по-малко стрес от пандемията от младите хора и хората на средна възраст.
Това сочат резултатите от проучване на канадски психолози от Университета на Британска Колумбия, публикувани в Journal of Gerontology: Psychological Sciences.
776 души на възраст от 18 до 91 години, живеещи в Канада и Съединените щати, били помолени да водят дневници от средата на март до средата на април 2020 г., като всеки ден записвали всички свои впечатления, страхове, преживявания, положителни и отрицателни събития, които засягат тяхното състояние на ума. Периодът от време не е избран случайно - това са първите няколко седмици от пандемията, когато властите спешно въведоха ограничения, бяха времето на максимален стрес за хората, паниката обхвана обществото, всички изпитваха несигурност и нарушаване на обичайния ход на живота, обясняват изследователите.
Оказалло се, че хората от възрастовата група 60+ се чувстват най-добре в тези трудни условия. Те изпитваи по-малко стрес, по-малко се плашели от пандемията, отколкото младите хора и хората на средна възраст и като цяло успявали да запазят спокойствието си. Тези резултати предполагат, че възрастните хора са по-устойчиви емоционално, отколкото обикновено се смята. Докато младите хора са по-склонни да страдат от самота и стрес по време на пандемия, отбелязва водещият автор на изследването Патрик Клайбер.
В същото време не може да се отрече, че възрастните хора са били в по-изгодно положение по време на пандемията, тъй като младите хора и хората на средна възраст трябваше да се сблъскат с много по-голямо разнообразие от житейски проблеми - отдалечена работа, домашно училище за децата, безработица, обяснява Клайбер.
Коментари