Плувците, желаещи да контролират и подобрят техниката си, както и пациентите, стремящи се да излекуват мускулни травми, ще си помогнат по нов начин.
За пръв път технологията за измерване на мускулната оксигенация под вода е обяснена в статия на учени от университета Есекс, публикувана в «Списание за биомедицинска оптика».
Съществуват ограничен брой методи за измерване работата на човека под вода в режим на реално време, което е особено актуално в процеса на динамични упражнения, както се случва в спорта, обяснява зам. главният редактор на списанието Марко Ферари, професор в Катедра по клинична медицина, здравеопазване, опазване на околната среда и науки за живота в университета Аквила. Това е първата демонстрация за използване на спектроскопия на близката инфрачервена област за измерване на мускулната оксигенация при спортистите по време на плуване. Тази техника има значение не само като нов начин за контрол на спортните резултати, но и като начин за проследяване и оптимизиране на рехабилитацията с използването на водни методи за лечение на рак, като студеноводната имерсионна терапия например (потапяне в студена вода).
Използвайки спектроскопия, учените могат да определят материала чрез получаването на уникален химичен подпис в зависимост от степента на материалните взаимодействия със светлинните вълни, поглъщайки, отразявайки, пречупвайки ги и изменяйки цвета или дължината им. Инфрачервената спектроскопия, използваща светлинните вълни от близката инфрачервена зона на електромагнитния спектър, се използва широко в датчиците за анализ на хранителните продукти и химическия контрол върху качеството в медицинската диагностика (кръвна захар, кислороден анализ, мониторинг на мозъка или нервните функции).
Спектроскопията в близката инфрачервена зона се използва все по-често и в леката атлетика, отбелязва ръководителят на изследването проф. Крис Купър от Есекския университет. Достъпните днес портативни устройства не са водонепроницаеми, а всички физиологични измерения във водна среда са трудноосъществими.
Способността да се проследява нивото на кислорода ще обезпечи на плувците необходимата обратна връзка и ще помогне да се гарантира, че работещите мускули имат достатъчно количество кислород за устойчива, силна производителност и издръжливост.
Това изследване прави възможно измерването на периферните изменения на оксигинацията на мускулите на плувците по време на упражнения, казва Купър. Иновационните плавателни костюми, като модифицирани тръбички, доведоха до системни мерки за употреба на кислород.
Разработеното водонепроницаемо инфрачервено устройство вече ще облекчава измерването на мускулната оксигенация и кръвотока, уверява той.
Коментари