Жегата отмина, с нея и по-силната жажда. И мислим за нормално, че след като не се изпотяваме обилно, тогава и организмът ни няма чак такава нужда от вода. Водата обаче винаги е полезна. И то в същите количества, както и през летните горещини. Защо?
Защото започват есенните депресии. А както твърдят учените, в случай на умора, стрес или повишена раздразнителност, бавно и съсредоточено изпивайте по 1-2 чаши вода!

Защо ни е необходима?

Организмът ни е цяло „водно стопанство” – 70% от състава му е от вода. Ако примерно тежите 60 килограма, то 42 дяла от тях са на водата. 75% от мускулите са от вода, кръвта съдържа 93% вода и дори в костите тя е почти 50%!
При всяко ваше движение вие изразходвате вода. Мигате – вода овлажнява очната ябълка. Гълтате – вода овлажнява хранопровода. С всяко издишване запасът на вода в организма се изтощава. Накрая организмът подава сигнал: Искам да пия! Дай ми вода!
Но ние можем и да не чуем сигнала му. С възрастта чувството на жажда се притъпява.
Често в по-напреднала възраст мускулите на човек да стават изнемощели, нарушава се яснотата на мислене, а причината всъщност е в това, че и на мускулите, и на мозъка не им стига вода! Много хора са приучили организма си на „сух режим”, ръководейки се от принципа: пия толкова, колкото иска моят организъм. Но нещата всъщност са други. Изпитвайки постоянно дефицит на течности, организмът въобще може да не поиска вода. Независимо от наличието или отсъствието на чувството на жажда обаче, водата му е необходима.


Признаци за недостиг на вода в организма


1. Промяна в настроението. Тъй като 85% от мозъка се състои от вода, то при недостига й човек става раздразнителен, губи ясна мисъл, получава главоболие, шум в ушите, обхваща го депресия. Ако съдържанието на вода в мозъка спадне до 70%, може да се развие дори остра психоза, бълнуване и халюцинации.
2. Умора. Човек чувства умора, ако кръвта се замърсява с голямо количество вредни вещества, които не могат да бъдат изведени без достатъчно количество вода.
Физиологът от Харвард Джон Питс се убедил в непосредствената връзка между употребата на вода и умората. Той изследвал 3 групи атлети на бягаща пътека, по която се движели със скорост 6 км/ч. Първата група въобще не пиели вода, втората група пиели само, когато изпитвали жажда, а атлетите от третата група пиели по 1 чаша вода на всеки 15 минути по време на седем часовата тренировка.
Ето и резултатите: при атлетите от първата група след 3.5 часа тренировка температурата се повишила до 38,9 градуса по Целзий и се наблюдавала крайна умора; при атлетите от втората група повишението на телесната температура и чувството на умора настъпили след шест часа. А при атлетите от третата група след седем часовата тренировка не само не било отбелязано чувствително повишение на температурата, но те все още чувствали сили, за да продължат тренировката.
И така, ако пиете достатъчно вода, то ще успеете да предотвратите умората, е изводът на учените. Затова ако ви предстои тежка работа, пийте повече! Ако пък децата ви са уморени или капризничат, дайте им чаша вода и сами изпийте чаша-две, и ще станете по-уравновесени и по-малко уязвими към стрес и заболявания.
3. Пресъхване на устата. Знаете ли, че 98% от слюнката е от вода и при недостигът й езикът става обложен, появява се неприятен дъх, слюнката се сгъстява и поглъщането на храна става затруднено? Това е причина да ви се иска да гълтате храната по време на ядене, без да я дъвчете.
4. Състоянието на кожата. При недостатъчно течности в организма, кожата става суха, набръчкана и бледа. Повърхността на тялото – загрубяла от вятъра.
5. Ниска съпротивляемост на организма. При недостиг на вода левкоцитите, белите кръвни клетки, отговарящи за защитата на организма от инфекции, не могат да изпълняват своите функции. В резултат на това вие по-често боледувате от простудни заболявания и други болести, тъй като така наречените „войничета”, намиращи се в кръвта ни без вода губят способността си да „пресрещат” и унищожават „враговете”, като микробите, бактериите и вирусите. Водата помага да се смъкне температурата, интоксикацията, да се нормализира обмяната на веществата.


Кога и колко вода да пием?


Това зависи от времето и вида работа, която вършим. Средно дневно ние губим 1,5 литра през бъбреците, около 0,5 л през кожата, 200-300 мл през ходенето по голяма нужда и също толкова през белите дробове. Това прави примерно 2,5 литра или 10 чаши. Около 4-5 чаши ние приемаме заедно с храната. Колко ни остава да наваксаме? Простата сметка сочи 5-6 чаши.
За да разберете какво минимално количество вода трябва да пиете всеки ден, разделете килограмите си на 12. Например: теглото ви е 70 килограма, разделено на 12 това прави минимална доза от 6,6 чаши дневно. Разделете приемът на вода по следния начин: две чаши топла вода сутрин веднага след ставане, което ще ви помогне да не губите пари за разхлабителни! После още две чаши между закуската и обеда, и 1-2 чаши между обеда и вечерята. Пие се между, защото по време на хранене е по-добре да не пиете вода. Пийте или половин-един час преди хранене, или 1-2 часа след като се наядете. Това е важно, защото водата и другите напитки по време на ядене разреждат стомашния сок, затормозяват храносмилателния процес. 
Не изпивайте наведнъж голямо количество вода. Това претоварва сърцето. Приучете организма към по-голямо потребление на вода постепенно. Ако обикновено сте пиели по три чаши, добавете по още една. И така увеличавайте количеството изпивана вода до 1,5 литра. Изпивайки 6-8 чаши вода, вие ще може да решите проблема с излишните килограми. Чувствате глад? Изпийте вода, и вашият черен дроб ще започне активно да превръща мазнините в полезна енергия.
И така, пиенето на големи количества вода ще ви помогне да противостоите на болестите, умората, депресията. Вие съхраняване ясна мисъл и младост. Водата е най-евтиното и ефективно „лекарство”, което винаги ще е на разположение във вашия дом.