Спонтанният вик, който хората рефлективно издават при внезапна болка, помага да се справят с нея. И колкото по-силен е викът им, толкова е по-добре приглушава болката, установили сингапурски учени от Националния университет.
Изследването на сингапурските невробиолози и психолози представлявало серия от 5 експеримента с участието на 56 доброволци. Всички те трябвало да потопят едната си длан в ледено студена вода. В първия експеримент участниците имали право да извикат, когато почувстват болка. При втория опит – можели да слушат запис как самите те викат, по време на третия – да слушат запис как другите го правят, в четвъртия – да натиснат бутон, когато почувстват болка, а при петия – просто да търпят и да мълчат. При всеки един от опитите учените измервали времето, за което участниците успявали да държат ръка във водата.
Резултатите показали, че най-дълго търпели болката участниците, на които позволили да викат. А най-лошо от всички се държали тези, които трябвало да търпят и мълчат. Докато прослушването на записите не оказало никакъв обезболяващ ефект.
Прието е да се смята, че от гледна точка на еволюцията спонтанния вик при внезапна болка е необходим само за оповестяване на опасност към околните. Авторите на изследването обаче не са съгласни и се позовават на резултатите от изследването. Те смятат, че охкането и вайкането помага на човек да се справя с болката, осигурявайки им естествено обезболяване.
Учените смятат, че в случая са задействани сензорно-двигателните процеси – сигнали, постъпващи в мозъка след мускулни съкращения при силен вик, в резултат на което болковите импулси утихват и се заглушават. И колкото по-силен е писъкът - което значи и по-силни са мускулните съкращения, толкова по-силен е обезболяващият ефект.
Звукът, издаван при рязка болка, е еднакъв при различните хора по света и преодолява езиковите бариери, смятат учените. Това са прости звуци, изискващи минимална артикулация, но позволяващи да се достигне максимална сила.
През 2014 година австралийски учени разработили нов препарат срещу болката. Основа за новото лекарство станала отрова от обитаващи австралийските води хищни охлюви, които парализират своите жертви.
Коментари