Ваксинирането срещу грип трябва да става, когато пациентът е в добро настроение, съветват британски учени от Университета в Нотингам, според които само тогава ефектът от имунизацията ще бъде пълноценен.

В изследването на учените участвали 138 възрастни англичани, които планирали да се ваксинират против грип. Всеки ден в продължение на 6 седмици доброволците записвали в специални дневници качеството и продължителността на съня през изтеклата нощ, особеностите на храната, настроението и физическото натоварване през деня. Записките били водени включително и в деня на ваксинацията.

Няколко седмици след това учените измерили нивото на имунния отговор при участниците в изследването и сравнили показателите със записките в дневниците.

Оказало се, че на ефекта от ваксината влияел само един фактор – настроението на участниците. Колкото по-често през изтеклите 6 седмици те записвали в дневника си признания за добро настроение, толкова по-добри били резултатите от имунизацията. Особено силно влияние върху изработването на имунитет против грипните вируси имало настроението на участниците в деня на самата имунизация.

Наскоро учени установиха също, че резултатите от имунизацията против грип зависят и от времето през деня, в който се поставя ваксината. По-голям бил ефектът при мъжете, ако инжекцията била поставена до обяд, докато при жените повече специфични антитела към вируса се образували, ако ваксината се поставя след обяд.