Разходите за извличане на ресурси за бутилирана вода са приблизително 3500 пъти по-високи от разходите за извличане на чешмяна вода, доказаха испански учени от Барселона. В същото време въздействието върху екосистемата при производството на бутилирана вода и особено при преработката на използвани пластмасови бутилки е 1400 пъти по-вредно, отколкото при чешмяната вода. Това е особено обезпокоително, като се има предвид, че потреблението на бутилирана вода е скочило в световен мащаб през последните години.
Много хора смятат, че чешмяната вода не е подходяща за тяхното здраве, че съдържа всякакви химични съединения, които могат да бъдат опасни. Ето защо огромен брой от тях преминават към бутилирана вода, особено в по-бедните страни, където пречиствателните станции нямат високо ниво на пречистване на водата. Проучването на испанските учени показва, че за държавите е по-добре да харчат пари за пречиствателна система, отколкото да насърчават продажбата на бутилирана вода.
Всъщност чешмяната вода може да съдържа трихалометани, които се получават по време на процеса на дезинфекция. И те са свързани с рак на пикочния мехур. Но в Барселона, където е проведено изследването, чешмяната вода е с много високо качество, така че има малък риск за здравето. Особено когато вземете предвид въздействието на бутилирана вода, както подчертават авторите на изследването, публикувано в списание Science of the Total Environment.
Коментари