Начало на традиционната вече информационна и профилактична кампания в рамките на Световния месец за борба с рака на гърдата обяви днес д-р Борислав Димитров, управител на Специализираната болница за онкологични заболявания в София. Инициативата се организира за четвърта поредна година по идея на Първа САГБАЛ „Света София“ с подкрепата на Столична община и партньорството на фондацията на Нана Гладуиш „Една от 8“.
От общо 49 000 онкоболни 11 700 са засегнати от рак на млечната жлеза, а повече от 1000 жени всяка година са диагностицирани с коварното заболяване, уточни д- Димитров, цитиран от medicalnewsbg.
Общо 10 лечебни заведения участват тази година в начинанието, сред които са участниците са САГБАЛ “Св. София”, СБАЛО, СБАЛОЗ УМБАЛ „Св. Анна”, МБАЛ – София, ВМА, IV МБАЛ – София и V МБАЛ – София.
По време на миналогодишната профилактична кампания са били прегледани над 1500 жени, от които 4 са диагностицирани с карцином, уточни директорът на СБАЛО д-р Валентин Ангелов и припомни, че ранното откриване на болестта води до качествено лечение. Той е категоричен, че кампанията трябва да стане национална програма, тъй като България е на едно от първите места в света по ракови заболявания, а ракът на гърдата е водещ при карциномите при жените.
Не само жени обаче са засегнати от онкологичното заболяване. Към момента около 38-40 мъже са регистрирани с такава диагноза. При тях заболяването е много по-агресивно и с много по-големи усложнения, отколкото при жените, тъй като рядко се открива навреме, обясни проф. Георги Байчев, хирург-онколог във ВМА.
Освен с безплатни прегледи, ВМА се включва в кампанията и със сайт, в който целогодишно се предлагат консултации с над 30 водещи специалисти в областта на онкологията.
Коментари