Нов щам бактерии, открити в близост до японски завод за преработка на отпадъци, се оказали способни са „изяждат“ най-разпространеният вид пластмаса полиетилентерефталат (ПЕТ) откриха японски биолози.

Сред 250 образци на замърсители, събрани в почвата около завода за преработка на ПЕТ бутилки, учените открили удивителни бактерии Ideonella sakaiensis 201-F6. Този щам е способен да разлага пластмасата с помощта на особени ферменти. Наблюдавайки микроорганизмите, учените потвърдили способността им в течение на два месеца да преработват тънкият двумилиметров ПЕТ-слой при температура 30 градуса по Целзий.

В процеса на преработка на пластмасата бактериите получават необходимата за живота енергия, тоест на практика се хранят с ПЕТ-отпадъците, обясняват учените. Бактериите похапват пластмасата с помощта на ферменти. На първият стадий ферментът ПЕТ превръща полимера в нискомолекулярно вещество, което по-късно се разлага с помощта на фермента МЕТаза. По този начин бактериите получават от бутилките своята храна, терефталова киселина и етилен гликол.

Как микроорганизмите са се научили да унищожават пластмасата? Учените са уверени, че това е резултат от тяхната бърза еволюция. Обитавайки замърсената почва, бактериите са се приспособили към промените в околната среда, изработвайки фермента ПЕТаза.

В сравнение с аналогичните ферменти, способни да преработват полимерите, ПЕТазата е много по-активна. Уви, за търговски цели такава скорост все още не е достатъчна, но учените имат намерение да открият активизиращия фактор и да създадат фермент, способен бързо да възстановява пластмасовите отпадъци.

В природни условия една пластмасова бутилка се разлага за около 400 години. Водата ускорява този процес, но продуктите от разпада на ПЕТазата замърсяват. За година човечеството произвежда над 55 милиона тона ПЕТ-отпадъци и само половината от тях подлежат на рециклиране.