Аспиринът се смята едва ли не за панацея срещу всички болести. Приемат го срещу главоболие, по време на простуда, както и продължително време за разреждане на кръвта. В основата на аспирина е салициловата киселина, а както е известно, тя повишава риска от вътрешни кръвоизливи. Но доскоро се смяташе, че този риск не е опасен, тъй като вероятността от инсулт вследствие тромби се намалява в пъти, отбелязва Zee News.
Ново изследване на оксфордски учени обаче показва доколко продължителният прием на аспирин е опасен. То показало, че риск от фатални кръвоизливи се повишава в пъти с възрастта.
Учените проследили 3166 пациента, които преди време са имали инсулт или сърдечни пристъпи. На пациентите били предписвани препарати за разреждане на кръвта или т.н. антикоагуланти, като най-често това бил аспиринът. За 10 години 314 от пациентите постъпили в болница с кръвоизливи.
Учените установили, че хората под 65 години, които всеки ден пиели аспирин, имали около 1,5 процентов годишен показател на вътрешни кръвоизливи, изискващи хоспитализация. В групата на пациентите между 75 и 84 години този показател бил 3,5%, а при тези над 85 години – 5%. Годишните им показатели от фатални кръвоизливи били съответно 0,5%, 1,5% и 2,5%.
Коментари