Специалистите твърдят, че дишането на ароматни пари цяла вечер е не по-малко вредно, отколкото да бъдеш за няколко часа пасивен пушач. В стаята, където дълго горят ароматни свещи концентрацията на опасни вещества във въздуха е такава, както сред цигарен дим.
Разбира се, не е необходимо напълно да се откажете от свещите. Просто помислете за техниката на безопасност.
На какво всъщност мирише?
Вероятно сте забелязали, че ароматизиращите свещи често излъчват не този аромат, който е отбелязан на опаковката. Например в анотацията е написано, че свещтите са с миризма на портокал или ябълка, но когато ги запалите, в стаята замирисва на нещо непознато, нищо че също е приятно.
Разгадаването е просто. Дори и ако свещта е ароматизирана с натурални етерични масла, ароматизаторът скоро след запалването изгаря. Маслото се нагрява силно, химичната структура на веществото се изменя и ароматът се изпортва.
И резултатът е астма...
Наскоро такава опасност от ароматните свещи предизвика реакцията на екологичния съвет на американския щат Орегон. Повод стана неприятен случай с Ашли Хенри от Портланд. Жената била сериозно пристрастена към ароматните свещи, които били подредени из цалия й дом. И резултатът от голямата й страст не закъснял – Ашли си спечелила бронхиална астма!
Тя развила хиперчувствителност към летливите химични съединения.
Днес в дома на Ашли са забранени не само свещите, но и всички други освежители или ароматизатори.
Ашли се е отървала леко, коментират лекарите. Съдържащите се в свещите вещества са способни да предизвикат не само астма, но и екзема и други кожни заболявания.
С какво са опасни?
Внимателно изчитайте списъка на съставките по етикетите на свещите. В тях трябва да има пасаж „ароматна възгравница”. Тази възглавница е с доста сложен химичен състав, който производителите в повечето случаи не смятат за необхдимо да описват детайлно. А би трябвало!
Установено е, че в много свещи се съдържа диетилфталатна киселина, която прави миризмата по-устойчива.
Доказано, че диетилфталатът в големи количества може да предизвика сериозни проблеми с репродуктивната система. Затова е особено опасно да го дишат бременните жени, тъй като може да провокира появата на вродени дефекти при бебето.
Какви да изберем?
Най-популярните свещи са приготвени от парафин. Те не са скъпи и горят дълго. Но при нагряване от парафина във въздуха се отделят неприятни летливи органични вещества като бензол и толуол. Те удрят по дихателните пътища и при постоянно и продължително дишане могат да доведат до астма и дори до рак на белите дробове.
И още една важна съставна част – фитилът. Той трябва да е от натурална тъкан, а не оловна. При нагряване оловото отделя съединения, които действат зле на нервната и на сърдечно-съдовата системи. В Щатите забраниха използването на олово във фитилите още през 2000 година.
За щастие такива свещи се разпознават лесно. Ако през бялата коприна на фитила проблясква тънка метална нишка, по-добре е да се въздържите от покупката.
Абсолютно безопасни са ароматните свещи от пчелен и соев восък. Пчелният восък е стопроцентово натурално вещество. Изгаряйки, такива свещи издават тънък аромат на мед и прополис. Соевият восък пък е сравнително нов и също напълно натурален, получава се от зърната на соята.
В сравнение с парафиновите свещи, восъчните и соевите горят много по-чисто и на практика не оставят сажди. Като правило те са ароматизирани с естествени етерични масла, а не със синтетични. Единственият им минус е, че са по-скъпи. Но това е един от случаите, когато не бива да пестите от усещането за празник!
Да палим или не?
Ако обаче вече сте се запасили с парафинови свещи, не е редно непременно да ги изхвърляте. Просто спазвайте някои основни правила за предпазване от вредните последствия.
Палете ароматизираните свещи само в предварително проветрено за не по-малко от 10 минути помещение.
Не палете много свещи едновременно. Точна доза на безопасност няма, всичко зависи от големината на помещението и от самите свещи.
Не оставяйте свещите да горят дълго време в целия дом.
Не се опитвайте с тях да замаскирате неприятни миризми в къщата. Ако палите свещта един-два пъти седмично за по 20-30 минути, дори и да е парафинова, тя няма особено да навреди.
Ароматните свещи: опасна красота
Добави коментар
‹
›
Коментари