Бактериофагите могат да бъдат изолирани от екосистемите на арктическата зона на Русия, за да се създадат на тяхна основа лекарства за борба с болестите, причинени от устойчиви на антибиотици бактерии. Това твърди ръководителят на лабораторията за функционална геномика и протеомика на микроорганизмите в Института по експериментална медицина (IEM) Артемий Гончаров.

Институтът по експериментална медицина вече е създал банка от щамове на бактериофаги, които учените трябва да тестват върху устойчиви патогени.

Сега фаговата терапия изпитва втори пик, казва ученият. Появяват се все повече изследвания за използването на бактериофаги за борба с инфекциозните заболявания и особено болестите, причинени от бактерии с множествена резистентност към антибиотици. Преди време предложихме стратегия, която трябва да се търси за ефективни бактериофаги в естествените екосистеми. И според нашите наблюдения най-обещаващият източник на бактериофаги вероятно ще се окажат екосистемите, свързани с полярните региони на нашата планета. Арктика и Антарктика може да станат основните доставчици на силно вирулентни бактериофаги.

Според резултатите от проучвания в Антарктида се оказа, че голямо количество бактериофаги могат да бъдат намерени в местообитанията на птиците, включително пингвините, както и в районите на сладководни езера. Друга част от изследването е посветена на търсенето на бактериофаги във вечния лед на руската Арктика, по-специално в Източен Сибир. Предварителните проучвания показват, че бактериофагите могат да бъдат изолирани от проби от палеонтологичен материал, които се съхраняват във вечната замръзналост, казва Гончаров.