До няколко месеца узбекските учени се готвят да прибират реколтата от първите антиковидни домати. Когато чуете това за първи път, може да ви прозвучи като научната фантастика. Но не! Целият център по геномика и биоинформатика на Академията на науките в Узбекистан раздухва прахови частици от лечебния разсад. Защото ако експериментът заработи и премине успешно тестването с мишки, той ще преобърне фармацевтичната индустрия.
Производството на такава ваксина има редица предимства, казва ученият Шухрат Щерматов. Доматът расте бързо дори в оранжерии. Отглеждането на тази култура е много евтино. Транспортирането и съхранението не изискват ниски температури.
Експериментите за създаването на годни за консумация растителни ваксини започнаха в различни страни по света още през 90 -те години на миналия век. В борбата с хепатита и вируса на човешкия имунодефицит те се опитаха да хвърлят трансгенни домати, моркови и царевица - зеленчуци, които не се нуждаят от топлинна обработка преди ядене. И сега отново зеленчукови бум се готви да пребори пандемията.
Разработването на годна за консумация ваксина е озадачило не само хората в Ташкент. Учените от Санкт Петербург уверяват, че също са на крачка от антигенно ферментирало печено мляко. За да бъде ваксиниран, на един човек са необходими две чаши по 200 грама. В момента разтворът на ферментиралото мляко се тества върху мишки. След един и половина до два месеца гризачите трябва да развият силен имунитет.
Използваме смъртоносна доза, заразяваме мишки и гледаме степента им на оцеляване, казва Татяна Кримская, старши изследовател на лабораторията на FGBNU „IEM“.
Експериментът се признава за успешен, ако смъртността и преживяемостта са 50 на 50. Тогава учените препоръчват това лекарство за изпитвания и върху хора.
Коментари