Внезапният студ ни затвори вкъщи по празниците. Но това ли е спасението? Не, разбира се! Всички знаем, че студеното време плаши и вирусите!
А как да ги изплашим самите ние?
За да сте в добро здраве през цялата зима, не е нужно да пиете със шепи витамини и добавки! Възможно е да посрещнете и пролетта без авитаминоза, стига правилно да подбирате храната през зимния период.
Диетолози препоръчват най-важните продукти, които ще помогнат да преживеете зимата активно, запазвайки добра форма. Ето най-важните от тях.
Пресни плодове и зеленчуци
Ако през зимата няма как да си набавите целия набор пресни плодове и зеленчуци, не е трагедия. Яжте ги замразени. Ако не сте се погрижили да замразите във фризера от лятната реколта, може спокойно да се доверите на супермаркетите. Там плодовете не са особено евтини, но при всички случаи е препоръчително да ги купувате замразени, отколкото в консерви – като компоти, конфитюри или желета с неизбежната добавка на захари и консерванти. Такова разнообразяване на менюто ще ви осигури важната целулоза, а е и полезно за червата и укрепва имунитета.
Със зеленчуците може да е значително по-просто – моркови, цвекло, зеле, лук, целина, патладжани, пиперки, тиквички, спанак и броколи – всички те изобилстват по щандовете в магазините. Но ако ви се прииска да разнообразите със зелен фасул и грах – то отново ще е по-добре да посегнете към фризерите.
Кисело зеле и кисели краставички
Почти няма българско домакинство, в което да не си подсигуряват сами кисело зеле. Домашните бидони и със зеле и туршии обаче ще са полезни само, ако са приготвени чрез естествена ферментация, благодарение на която повечето зеленчуци придобиват нови полезни свойства.
Така се случва със зелето и краставичките. При ферментиране в тези зеленчуци се образуват вещества, които помагат за по-доброто прочистване на червата и за извеждане на токсините от организма. Това подобрява състоянието на микрофлората на дебелото черво и укрепва имунитета.
Освен това киселото зеле по време на ферментацията се обогатява с витамин С – в 400 грама кисело зеле се съдържа дневната норма на витамин С. Прясното зеле не може да се похвали с такова богатство, но то пък е богато на витамин Е.
Осолени бекон и сланина
Прясната сланина и бекон притежават имуностимулиращи свойства. Те съдържат полезни мазнини, които са необходими за образуването на антитела и за поддържане на достатъчно количество клетъчен имунитет.
Хората, които през зимата ядат сланина, много по-рядко боледуват от остри респираторни заболявания, от грип, бронхит и пневмония. Редовната употреба на умерени количества свежа сланина е и профилактика срещу туберкулоза.
Мастните киселини на сланината са полезни за периферната нервна система и за главния мозък. Сланината съдържа и витамин D, който влияе благотворно на нервната и имунната системи. А и през зимата е толкова дефицитен!
При това сланината е енергоемък продукт, който помага да се сгреем в студеното време.
Фурми, стафиди, сушени сливи и кайсии
През зимата може да попълните запаса от минерали и да получите необходимата целулоза за организма от сушени плодове. Те също са богати на витамини. Но трябва да знаете, че при сушене и съхранение голяма част от витамините се разрушават, докато минералите остават недокоснати.
Калий, цинк, селен, сяра, магнезий и желязо, които в големи количества се съдържат в сушените и веяни плодове, помагат да запазите стабилни работата на имунната и ендокринната системи. Те подобряват състоянието на кожата и на косите.
Ако страдате от косопад през зимата и пролетта, яжте повече сушени плодове, съветват диетолозите.
Подправки
Джинджифилът, черният и белият пипер, лютите чушки, индийското орехче, канелата, куркумата и чесънът не само стимулират вкусовите рецептори. Тези подправки активизират работата на имунитета!
Голяма роля играят специфичните етерични масла, които встъпват в ролята на фитонциди, убиващи микробите. Дразнещите вещества стимулират притока на кръв към лигавицата на гърлото, небцето и носната кухина.
Подправките съдържат и вещества, които непосредствено влияят на имунната система и стимулират изработването на антитела при среща с възбудителните на инфекции.
Коментари