Няма нищо по-полезно за детето от свежия сок! Това го вярват всички родители и използват лятното изобилие да правят сокове за малките. Но за да бъде фрешът истински полезен, трябва да спазвате определени правила. В противен случай дори полезните му свойства могат да се превърнат във вреда за детското здраве.
Кои са правилата?
- След прецеждане/изстискване сокът не бива да престоява повече от 15 минути. Изтече ли това време, той губи полезните си свойства и в него започва размножаване на болестотворни бактерии. Особено ако решите да оставите сока в хладилник!
- Фрешът категорично е противопоказен за деца до 1 годинка, защото агресивният състав на свежия сок влияе зле на стомашно-чревния тракт на детето.
До 3 години най-добре е да разреждате току-що изцедения сок с преварена вода в съотношение 1:1.
До седем години не се препоръчва да давате на детето неразредени сокове от ябълки, круши и грейпфрут, той като съставът им влияе зле на стомашната лигавица.
- След като детето изпие сока, трябва да изплакнете устата му с вода, защото киселината, съдържаща се в сока, вреди на зъбния емайл. А най-добре е сокът да се поднася и пие със сламка.
- Не бива да давате фреш на детето по време на хранене, тъй като захарта в соковете предизвиква „смут” в червата. Най-здравословно според диетолозите, е да давате сок на децата чак като са се нахранили.
- Преди да започнете да давате на детето фреш, трябва да вземете предвид всички противопоказания. Морковеният и ябълковият сок например повишават киселинността в стомаха, затова са противопоказни за деца с гастрит. Вишневият сок пък не се препоръчва да деца с чести чревни разстройства.
- Соковете от екзотични и горски плодове не бива да присъстват в менюто на децата под 5 годишна възраст. След това употребата им трябва да се ограничи до 2-3 пъти седмично.