Финансовите загуби са полезни за мозъка, твърдят руски специалисти от Висшето училище по икономика, които изследвали как икономическата нестабилност и финансовите сътресения могат да повлияят на човешкия мозък. След като проследили доброволците, играещи финансова игра, те открили, че загубата на пари е увеличила пластичността на мозъка им (способността да се образуват нови връзки между невроните).
Предположихме, че подобно на пластичните промени в мозъка по време на изучаването на втори език или свиренето на музикални инструменти, такива промени настъпват и за определени сигнали, свързани с важни финансови последици, казва Анна Шестакова, директор на Центъра за невроикономика и когнитивни изследвания. Звукът на игралната машина при посещение в казино например, може трайно да се асоциира с голяма печалба или загуба, предизвиквайки особено силна реакция по-късно, обяснява тя.
В експеримента се използвала игра, в която участниците поглеждат екрана на компютъра и натискат бутон възможно най-бързо, след като на него се появи определена фигура. Ако кликването е било успешно, програмата след известно време показва 0 или размера на загубата. В същото време, преди фигурата да се появи на екрана, се възпроизвеждал подсказващ звук, сочещ голяма или незначителна загуба на пари.
Невролозите анализирали дейността на слуховата кора и естеството на промените във връзките между нейните неврони тогава, когато доброволците овладявали правилата на играта. Оказало се, че ако участниците губят много и често, пластичността на слуховата кора се увеличава по-бързо. Тоест, в отговор на провала, мозъкът започва да се променя по-активно. Освен това мозъкът впоследствие реагирал на звуковия стимул и извън играта.
Коментари