Черният дроб участва в храносмилането и в изхвърляне на токсините от организма. Заради различни фактори, включително и вирусни инфекции, алкохолизъм и странични ефекти от лекарства, работата на този важен орган може да бъде нарушена.
При проблеми с черния дроб се появяват болки в корема, отоци, гадене и други симптоми, пише The Times of India. Пълният отказ на черния дроб да работи е опасен за живота. В такъв случай се налага операция по присаждане, за която е необходим подходящ донор.
Учените отдавна се опитват да създадат тъкан на черния дроб, която да спаси хората от необходимостта да търсят донор, както и да им помогне в точното изследване на страничните ефекти от препаратите.
Първи китайските учени от Северозападния университет A&F съобщават, че създадената от тях тъкан имитира функциите на черния дроб по-добре от всички съществуващи досега модели.
Специалистите използвали клетки от черен дроб и аорта на човека. Скоростта на метаболизма в тази тъкан максимално се доближавала до реалната. Учените уверяват, че новата тъкан може да се използва както за трансплантации, така и за бъдещи изследвания.
Коментари