Представете си такава картина: на операционната маса лежи пациент с тежък сърдечно-съдов проблем. Екипът от хирурзи и други медицински лица подготвя операцията, която вие ще наблюдавате от начало докрай на своя монитор. В долния ляв ъгъл на екрана виждате как световноизвестен американски кардиoхирург също следи процеса и консултира работата на колегите си в България. В друг прозорец на екрана се показва как студенти наблюдават всичко случващо се в операционната, а в едър план вдясно върви контрастното изследване на съдовата система на пациента.
Това не е филм, нито картина от нашето бъдеще. Това е част от практиката на медицинските специалисти от модерната Сити клиник в София, която неотдавна стана на една година. А инсталираната наскоро система за телемедицина я направи една от водещите в Европа при въвеждане на новите технологии.
На специално медийно събитие ръководството на медицинското заведение и Сиско България демонстрира на живо възможностите на „технологиите на бъдещето” - как те помагат при диагностиката и лечението на пациентите и осигуряват възможност за едновременни консултации със специалисти от цял свят.
Домакини на събитието бяха Илиан Григоров и Андрей Марков, съоснователи и управители на Сити клиник и доц. Иво Петров, медицински директор. А на живо от Сан Франсиско се включи Питър Хайду, генерален директор Югоизточна Европа на Сиско Системс.
Сити клиник е първото медицинско заведение в България, което изгражда своята мрежова свързаност по стандарта Cisco Medical-Grade Network, който гарантира високо защитен обмен на медицинска информация в здравните заведения, обясни Борислав Димитров управляващ директор Сиско Системс България.
Използването на интегрираните технологии позволяват на Сити клиник да подобри комуникациите и болничното сътрудничество, тъй като лекарите и външните консултанти разполагат с по-лесен достъп до медицинските картони на пациентите. Всички виждат едни и същи данни, информацията следва пациента, където и да бъде преместен той. Така медицинското заведение укрепва взаимното партньорство и колегиалността сред лекарите, които са ангажирани да осигурят координирана и пълноценна грижа за пациента.
Като част от събитието един от водещите кардиохирурзи у нас - доц. Иво Петров, демонстрира как протича наблюдението на живо на една операция и как могат да се използват технологиите за по-добри резултати в диагностиката и лечението. Те позволяват на нашата клиника да осигури информация и на своите пациенти, като видео- и други данни за положената грижа, както и по правните въпроси, каквото е информираното съгласие, коментира доц. Петров.
Внедряването на тези технологии ни позволява да се консултираме в реално време със свои колеги от други болници у нас и в чужбина и заедно да определяме стратегия за провеждане на интервенцията и самия и ход на протичането й. Телеконферентните системи ни дават възможност и за провеждане на обучение на студенти и специализанти, както и да участваме със случаи на живо по време на конференции и научни конгреси, обясни доц. Петров.
Важен елемент в приложението на технологиите, това е т.нар. e-learning (използване на електронните медии и информационните технологии в образованието). Инсталираната система за телемедицина свързва на този етап една от ангиографските зали с конферентната зала на болницата. Чрез нея студенти, специализанти и специалисти могат да наблюдават в реално време образи от ангиографския апарат, както и своите колеги по време на процедури, да обсъждат с тях протокола на работа и специфични техники, касаещи интервенцията. Тези кадри могат да се препращат на различни места, като съществува възможност и хора от личните си компютри да влязат чрез сигурен линк, да се регистрират и да се включат в изнесената форма на обучение.
Като част от проекта е сътрудничеството с Медицинския университет във Варна. Младите специалисти ще имат възможност да учaстват в научни събития и конгреси, където се излъчват на живо процедури в сесии с демонстрации.
Коментари