Може ли лечението да е приятно? Да, когато това е климатотерапия. И особено приятно – ако е на море. 
Това лечение може да се превърне в удоволствие за децата, защото за тях слънцето, въздухът и водата са най-добрите приятели!
А защо е необходимо да го правите всяка година?

Лечение или оздравяване?

Лекарите са категорични, че ежегодната почивка на децата на море повишава имунитета им и дава „запас от здраве” поне за половин година напред. Едно е обаче обикновената курортна почивка (за да си починеш от града, да получиш нови впечатления и набереш сили) и съвсем друго – санитарно-курортното лечение.
Преди да поемете с детето на почивка – към морето или към планината, трябва да се консултирате с педиатър. Защото смяната на климата е немалко натоварване на детския организъм и трябва да сте уверени, че то ще е по силите му.
А преди да изберете лечебно-профелактичен санаториум, трябва да се посъветвате с лекуващия лекар какъв климат ще е най-полезен за здравето на детето и какъв курорт е най-подходящ за евентуалното заболяване.
Морският климат е полезен за заболявания на дихателните органи, докато планинският влияе добре на сърдечно-съдовата и дихателната системи.
   
Климатотерапия

Когато лекарят ви препоръчва да „смените климата” за подобряване здравето на детето ви, той има предвид че:
- детето ви има проблеми с дихателните органи – хроничен риносинузит, алергичен ринит, хроничен тонзилофарингит, бронхит или бронхиална астма;
- то страда от нарушения в работата на вегетативната нервна система – астеничен синдром, невротични реакции, вегетативна дистония, повишена възбудимост;
- детето често и продължително боледува. За често боледуващи се смятат децата, страдащи от заболявания с продължителни усложнения повече от 3-4 пъти в годината.
- детето страда от заболявания на храносмилателните органи (гастрит, панкреатит, колит);
- то има проблеми с опорно-двигателния апарат (сколиоза, ювенилна остеохондроза и др.);
- детето е с алергични заболявания;
- то има проблеми със зрението (начално късогледство, амблиопия, кривогледство).
Това са най-честите заболявания, изискващи курортно лечение. Но причините за лечение със смяна на климата всъщност са много повече.

Спазвайте правилата

Освен съветите на лекаря къде точно да заведете детето си, педиатърът непременно ще ви предупреди, че курсът на лечение трябва задължително да продължи три седмици, тъй като аклиматизацията на децата става бавно и продължава до 10 дни, а оздравяващото въздействие на климата започва едва от втората седмица.
Най-доброто време за климатолечение (и по черноморието, и на средиземноморските курорти) е през април, май, юни, както и през септември и октомври. При това на плаж може да се ходи само до 11 сутринта и след 5 следобед.
Към тези общи препоръки лекарят ще добави и индивидуални, в зависимост от заболяването и избрания курорт. Главното е да ги изпълнявате без излишни коментари за това кое е препоръчал лекарят, кое ще окаже по-лечебно въздействие, кое точно е необходимо за здравето...
Защото хронично болното дете сигурно е достатъчно изморено от постоянни напътствия и процедури.
Затова родителите трябва да се постараят да направят така, че климатолечението на детето да премине като приятна почивка, а не като поредната възстановителна и укрепваща процедура.