Съществува ли бащински инстинкт? По-скоро да, смятат израелски учени от Брл Иланския университет. Още първата среща с бебето провокира този инстинкт и е добре, ако това се случи още между стените на родилната зала – по време на т.н. партньорско раждане.
В перинаталната психология са установени първичните емоционални връзки между родителите и бебето. При тесен физически контакт с новороденото – пряк допир кожа с кожа, у младия баща се повишава нивото на пролактина и окситоцина – хормоните на майчиния инстинкт. Благодарение на тях той понася по-леко безсънните нощи, детския плач и дори послеродовата депресия на майката.
Израелските учени установили, че нивото на окситоцин и пролактин у родителя остава стабилно високо през първите шест месеца след раждането на бебето. А ранните отношения на бащата с детето имат колосално значение за по-нататъшното развитие на бащинската привързаност.
Данни на шведски учени от Гьотеборгския университет сочат, че бащите, имащи възможност да създадат контакт с новороденото в първите 15 минути от живота му, по-нататък са по-внимателни и чувствителни към неговите нужди в сравнение с татковците, които виждат за пръв път своето отроче няколко дни след раждането им.
Коментари