Пролетта е време на повишени рискове за сърцето и кръвоносните съдове, напомнят лекарите и отбелязват, че именно през пролетта зачестяват случаите на хипертонични кризи, инфаркти и инсулти. Защо това време на годината е толкова трудно и потенциално опасно за сърцето и кръвоносните съдове?
Вижте обяснението на експертите.
Въздействието на внезапните промени във времето. През пролетта времето е изключително нестабилно: може да бъде студено сутрин, горещо през деня и след това отново студено вечер. Такива промени в температурата и атмосферното налягане влияят на тонуса на кръвоносните съдове, което ги кара да се стесняват или разширяват. Това създава допълнителен стрес върху сърдечно-съдовата система и може да провокира различни нарушения, като хипертонични кризи (резки скокове на кръвното налягане), пристъпи на ангина пекторис и обостряне на хронична сърдечна недостатъчност.
Липса на витамини и микроелементи. След зимата организмът често изпитва недостиг на важни за сърцето вещества:
Магнезий (регулира кръвното налягане и сърдечния ритъм);
Калий (подпомага функцията на миокарда);
Витамин D (недостигът му е свързан с риска от хипертония);
Омега-3 (предпазват кръвоносните съдове от възпаление).
Дефицитът на тези елементи прави кръвоносните съдове по-слаби и по-податливи на стрес и промени в налягането.
Умора и стрес. Синдромът на пролетна умора (астения) възниква поради преструктурирането на тялото поради увеличаването на дневните часове и по-ранното им начало. Настъпват значителни промени в производството на хормони, които от своя страна влияят върху качеството на съня и други физиологични аспекти на здравето. Тялото изразходва допълнителна енергия, за да се адаптира към подобни промени, което може да причини повишена умора, раздразнителност, проблеми със съня, стрес.
Стресът предизвиква отделянето на кортизол и адреналин, които свиват кръвоносните съдове и повишават кръвното налягане – това става особено опасно при продължителен, хроничен стрес.
Обостряне на хронични заболявания. Според кардиолози хората с хипертония, атеросклероза, исхемична болест на сърцето (ИБС) и диабет могат да получат влошаване на здравето през пролетта. При тези патологии промените в температурата и влажността по това време на годината повишават чувствителността на кръвоносните съдове към спазми, провокират образуването на кръвни съсиреци, причиняват аритмия.
Физическа активност след зимна хиподинамия. Със започване на пролетното затопляне много хора рязко увеличават натоварването си - работят по-интензивно, спортуват или правят общо почистване като прекарват повече време на открито. Ако човек с нездраво сърце или кръвоносни съдове се движи малко през зимата, тогава внезапните натоварвания или рязкото им увеличаване могат да станат причина за опасни разстройства, включително инфаркт или инсулт.
Как да предпазим сърцето и кръвоносните си съдове през пролетта?
Контрол на кръвното налягане
Ако сте склонни към хипертония или колебания в налягането, трябва да измервате кръвното си налягане ежедневно.
Трябва да избягвате резки движения (например бързо ставане от леглото).
Необходимо е внимателно да приемате предписаните от Вашия лекар лекарства (антихипертензивни, антиагреганти) в съответствие с предписания режим.
Правилно хранене за сърцето
През пролетта трябва да ядете повече храни, съдържащи магнезий и калий, като банани, ядки, спанак, елда и др.
Диетата трябва да включва източници на омега-3 ненаситени мастни киселини - риба, ядки и семена, растителни масла.
Необходимо е строго да се контролира приема на сол (не повече от 5 грама на ден).
Трябва да пиете достатъчно вода (1,5–2 литра на ден) и да не злоупотребявате с кофеин.
Физическа активност
Ако през пролетта искате да започнете да спортувате, трябва да запомните, че натоварванията (за нетренирани хора) трябва да бъдат премерени.
Започнете с леки упражнения - ходене, плуване, йога. Не трябва да има резки стартове - няма нужда да бягате маратони след зимните уикенди на дивана. Ако планирате сериозна дейност (например работа в градината или дълга разходка), направете загрявка предварително.
Справяне със стреса
През пролетта трябва да се възползвате от момента и да прекарвате време на открито, когато има слънчева светлина - такива разходки повишават нивото на витамин D в тялото и производството на серотонин, което осигурява психологическа положителност. Всичко това има благоприятен ефект върху кръвоносните съдове, помага им да се отпуснат и да намалят налягането.
Полезно е да овладеете дихателни упражнения, които намаляват нервното напрежение.
Друго важно условие за здрави нерви и здрава психика е достатъчният сън - трябва да спите поне 7-8 часа в денонощие.
Подкрепа с витамини и хранителни добавки
Приемът на такива лекарства трябва да бъде съгласуван с вашия лекар.
Магнезий B6 – намалява кръвното налягане и подобрява съня.
Омега-3 – намалява възпалението в кръвоносните съдове.
Коензим Q10 – подпомага енергийния метаболизъм в сърцето.
Кога да посетите лекар?
Незабавно се обадете на спешна помощ, ако:
Кръвното внезапно се е повишило над 180/110 и не спада;
Появила се е силна болка зад гръдната кост (може да е признак на инфаркт);
Внезапна слабост, световъртеж, нарушение на говора (възможен инсулт).
Пролетта, поради нестабилното си време и небалансираното хранене, създава много рискове за сърцето и кръвоносните съдове. Ако имате диагностицирано хронично заболяване, не забравяйте да говорите с вашия лекар за това как най-добре да управлявате състоянието си
Коментари