Без активната употреба на алкохол или захар, мозъкът може да бъде обучен успешно да издържа на стрес, твърди неврологът д-р Селена Бартлет от Техническия университет в Куинсланд. Според австралийския учен, който изучава реакцията на мозъка на стрес през последните 25 години, човешкият мозък често изпитва стрес и травма чрез пристрастяването към захар и алкохол. Първата стъпка към коригиране на тази ситуация е осъзнаването, че човек може да тренира мозъка си за ефективно противодействие на стреса.
Човек използва алкохола и захарта като лекарства, но не мога да създавам лекарства срещу лекарствата, казва лекарят, който работи върху препарати против зависимости. Моята лаборатория оценява използването на невропластичността, тоест способността на мозъка да се променя, за да помогне за намаляване на ефектите от стрес и травма върху него и да използва силата си за формиране на здравословни навици.
Само когато разпознаем навиците си като нездравословна реакция на стреса, можем да ги коригираме, категорична е Бартлет. В действителност човек е в състояние да тренира мозъка всеки ден да прави малки неща, свързани със събуждането сутрин, храненето, физическата активност и дори пиенето на вода.
Човек трябва веднага след събуждане да се настрои позитивно. Мозъкът може да бъде обучен да бъде по-стабилен, използвайки принципите на невропластичността. Използването на всички тези прости промени трансформира способността на мозъка ви да се справи със стреса, казва Бартлет пред The Health Site.
Коментари