Американски учени от Колумбийския университет (САЩ) изобретиха нов начин за отглеждане на кожа за пациенти, които се нуждаят от трансплантация. Изследването им е публикувано в списание Science.

Според експерти лекарите вече знаят как да отглеждат фрагменти от кожа с помощта на клетки на пациенти и да ги отпечатват с помощта на 3D принтер. В този случай обаче формата на материала е стандартизирана и трябва да бъде персонализирана за всеки конкретен човек, който е пострадал от изгаряне.

Американските учени създадоха начин за отглеждане на „безшевни“ проби от кожа с всякаква форма - индивидуално за всеки пациент.

На първия етап от създаването на проба учените сканирали увредената тъкан с лазер, след което моделирали необходимия фрагмент на компютър. На 3D принтер се създава скелет, върху който след това се изграждат кожни клетки на пациента. Върху скелето се нанася хранителна среда, необходима за растежа на тъканите.

Целият процес отнема около три седмици. Според учените те са тествали „безшевната“ кожа върху лабораторни животни и са записали успеха си така: „Това е толкова лесно, колкото да сложиш панталони на мишки“.

В заключение авторите отбелязват, че за да се премине към тестване на метода върху хора, е необходимо да се тества колко бързо различни фрагменти от кожа ще се вкоренят в животните.

Миналата година изследователи от Технологичния институт на Джорджия създадоха начин за поставяне на татуировка с помощта на пластир с микроигли. Според експерти този процес е напълно безопасен и не причинява болка на пациента.