Консумацията на соево брашно, което е богато на протеина В-конглицинин, може ефективно да понижи нивата на лошия холестерол в кръвта, доказа проучване на международен екип изследователии, резултатите от което са публикувани в списание Antioxidants.
Експертите заключават, че ефектът на соята върху метаболизма на холестерола може да се обясни не само с концентрацията и състава на протеина, но и със съдържанието на пептиди, които се отделят по време на храносмилането в стомашно-чревния тракт.
Екипът изследвал 19 разновидности соево брашно, всяко от които съдържа различни пропорции на два протеина - глицинин и В-конглицинин. Използвайки симулации на човешкия храносмилателен процес, учените идентифицирали 13 биоактивни пептида, освободени от брашното по време на храносмилането. Повечето от тези пептиди били получени от тези два протеина.
Соевите пептиди, подобно на статините, могат да потискат освобождаването на холестерол от черния дроб и да предотвратят натрупването на мазнини в кръвта, обясняват учените. Въпреки това, те могат да действат толкова ефективно, колкото симвастатина, популярно лекарство, използвано за лечение на високи нива на лошия холестерол и мазнини в кръвта. В допълнение, соевите компоненти са се доказали и като добри борци срещу окисления LDL холестерол, който се счита за един от ключовите рискови фактори за атеросклероза.
Употребата на соя може да бъде ефективна и за лечение на затлъстяването на черния дроб, смятат изследователите.
Коментари