Като един от основните компоненти на източноазиатската кухня, соевият сос все по-често привлича вниманието на учените. Вече е известно, че той е богат на антиоксиданти, притежава способността да понижава нивото на холестерола и намалява риска от онкологични заболявания.
Напоследък японските учени се занимават задълбочено върху влиянието на соевиите продукти върху женския организъм по време на меноауза.
Отдавна се знае, че симптомите на климакса, като топлите вълни и обилното потене, при японките се проявяват значително по-слабо, отколкото при европейските жени. Като възможно обяснение за тази разлика в протичане на менопаузата учените разлеждат традиционното японско хранене, богато на соеви продукти. Соята е източник на растителни естрогени. А при менопаузата нивото на „родните” естрогени в организма се понижава, с което се свързват и много от проявите на климакса.
Резултатите от епидемиологичните изследвания показали, че при жените, които по-силно страдат от проявите на климакса, в частност от топли вълни, нивото на екуол в организма е по-ниско. Това е естрогеноподобно вещество, което произвеждат бактериите в червата от фитоестрогени, влизащи в състава на соята. Затова и количеството екуол зависи от бактериалния състав на червата. Има хора, при които то не се произвежда въобще.
Изследователите от Токийския медицински и стоматологичен университет (Medical and Dental University) били насочени към възможността за прием на екуол като препарат, облегчаващ симптомите на климакса. В течение на три седмици жените, в чийто организъм не се образувал екуол, всекидневно примали по 10 мг от това вещество. В разултат на това при тях значително намаляла изразеността и честотата на топлите вълни, по-рядко започнали да ги безпокоят болки в шията и ставите, понижила се потливостта и раздразнителността им.
По този начин естественият екуол, получен от соя може да се разглежда като средтво за управление признаците на менопаузата, е изводът на Такеши Асо.
Соевият сос пази жената в климактериум
Добави коментар
‹
›
Коментари