Морската вода вече може да бъде пречиствана с енергия от слънцето, съобщава economy.bg Технологията позволява извличането на 6 литра питейна вода за 1 час.
Разработката на новата техника е на екип учени от Rice University. Тя не само намалява количеството енергия, използвана за дестилирането на морска вода, но и позволява пречистването на водата без нуждата от връзка с електроснабдителната мрежа.
Дестилацията е един от най-популярните методи за извличането на питейна вода от океани и морета. Способът разчита на повишаването на температурата на течността до кипване, преобразуването ѝ в пара и охлаждането на изпаренията в кондензатори. Основният проблем е, че за дестилацията се изискват огромни количества енергия, половината от които се изразходват за нагряването на морската вода.
Опитът е проведен в Центъра за пречистване на водата чрез нанотехнологии (NEWT) в Rice University. От основаването си през 2015 до момента NEWT работи по технологията „дестилация чрез нанофтонична слънчева мембрана“ (NESMD). При този метод потоците от гореща и студена вода са разделени от тънка мембрана. Водните изпарения преминават през мембраната от горещата в студената част, като преградата задържа солта. По този начин технологията за пречистване използва по-малко енергия, тъй като водата трябва да е гореща, но не и да кипи.
За да подобрят процеса, изследователите от NEWT комбинирали мембрани, налични в търговската мрежа, с наночастици, които преобразуват светлината в топлина. По този начин мембраната сама подгрява водата без необходимост от електричество. Единствената електроенергия, нужна за функционирането на системата, е тази, използвана от водните помпи.
Учените споделят, че за захранването им са необходими само няколко соларни панела.
Продуктивността на системата е по-висока в сравнение със стандартната технология за дестилация. От един квадратен метър могат да бъдат извлечени 6 литра питейна вода в рамките на 1 час, разкрива Куилин Ли от Rice University.
Модулната система може лесно да замени настоящите уреди за дестилиране на солена вода в 18 хиляди станции по света.
Коментари