Шега, остроумие, сарказъм... Хуморът може да бъде различен и всъщност не всичките му форми носят положителен заряд за нас. Ако с вас (или над вас) се шегуват, но изобщо не се забавлявате, нека се опитаме да разберем защо се случва това.
Лекарите отдавна знаят, че смехът благоприятства здравето - укрепва имунната система и в много случаи ускорява възстановяването.
През 1964 г. редакторът Норман Казинс научи, че му остават само няколко месеца живот, разказва психоаналитикът Джералд Шьоневолф. Но вместо да подреди правните и финансовите си дела, той нае хотелска стая и започна да гледа комедии. Няколко месеца по-късно се оказа, че е здрав.
Зигмунд Фройд разграничава три вида смях - шеговит, комичен и подражателен. Комиксът ни позволява да изразяваме мисли, които обществото потиска или забранява. Така тук попадат както черен хумор, така и „мръсни“ шеги. Комичният хумор ви помага да се смеете на вашите пороци. Имитативният хумор често е враждебен - ние се смеем на хора, които смятаме за по-нисши от нас.
Така че не всеки хумор може да лекува. След като размишлява върху системата на Фройд, д-р Шьоневолф решава да изгради своя собствена на нейна основа. В крайна сметка всеки вид смях има своя собствена мотивация и смисъл.
Зъл хумор
Фройд нарича това „подражателно“. Ние се смеем на някой, който смятаме, че е по-долу от нас. Често такъв смях се дължи на нашите предразсъдъци, как се отнасяме към определена група хора. Когато например се смеем на онези, които се различават от нас по раса, цвят на кожата или политически възгледи.
Обект на подобни шеги често са онези, които обществото не приема и ги прави „изкупителни жертви“. Такъв хумор, разбира се, няма лечебни свойства. Той само допринася за появата на предразсъдъци и стереотипи в обществото.
Хихикане
Този вид смях се свързва с децата или юношите, но се среща и сред възрастните. Спецификата на такъв смях е, че е много заразен. Човек може дори да не разбере защо и на какво се смее. Той се смее, просто защото е „заразен“ от смеха на събеседника. Такъв смях може да бъде средство за облекчаване на напрежението след тежък ден.
Шеги
Както е казал Фройд, шегите помагат да се нарушават правилата, да се разрушат бариерите пред това, което е позволено. И в подобни шеги винаги има елемент на злоба. Такъв хумор е свързан с нашите срамни удоволствия. Когато използваме черен хумор, ние подсъзнателно се задоволяваме, не само като надхвърляме позволеното, но и като предизвикваме събеседника, като по този начин подхранваме егото си.
Самоирония
Има хора, които винаги се превръщат в обект на шегите си. Най-често те обичат да се представят за непохватни идиоти, които винаги казват нещо неуместно или задават глупав въпрос. Обикновено това се дължи на липса на внимание.
За да го привлече към себе си, детето може нарочно да каже нещо глупаво на семейна вечеря, така че всички да се разсмеят. Това поведение често се пренася и в зряла възраст. То обаче не прави хората щастливи. Защото всъщност повечето такива хора имат нужда от уважение и внимание.
Сатира
Това е най-висшата форма на хумор. Тя е овладяна до съвършенство от такива велики умове като Шекспир или Гогол. Често се използва в детските истории: например, когато е показано, че Кралицата в Алиса в страната на чудесата е нелепо нарцистична и егоистична с виковете си „Екзекутирайте!“, или когато някой каже или направи нещо, което не му харесва.
Сатирата наистина лекува и позволява на хората да се обединят срещу тиранина в борбата за истината, защото това е начин тя да не се казва директно. Сатирата обаче може да се счита и за последица от несъзнателен гняв.
Ласкав смях
Използва се, за да се подиграваме с някого – например, когато подчинен се смее на шегите на началника си, дори и да са глупави и несмешни. Ако се влюбите, тогава винаги ще се смеете на шегите на своя любим. Тъй като подобен хумор е свързан с измама, можем да го припишем повече на манипулация - той не допринася за освобождаването на никакви емоции.
Лечебен смях
Фройд го нарича „комичен“. В този случай се смеем не на някого, а на себе си. Ярък пример са немите филми с Чарли Чаплин. Ние се смеем на героите му, защото ги обичаме, понеже сме като тях.
Всички сме имали провали в живота си и когато се смеем на неудачника на Чарли Чаплин, който получава торта в лицето, ние се смеем на себе си, като по този начин облекчаваме напрежението. Понякога подобен хумор може буквално да спаси животи, както в историята на гореспоменатия Норман Казинс.
Коментари