Световната седмица на първичните имунни дефицити (ПИД) е глобална инициатива под надслов „Тествай. Диагностицирай. Лекувай“, която има за цел да повиши осведомеността и да насърчи ранното диагностициране и лечение на тези заболявания в световен мащаб. Традиционно се провежда в периода 22-29 април, като мотото тази година е: „Заедно правим промяната за пациентите с първичен имунен дефицит“.
Чрез организиране на различни инициативи Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити към УМБАЛ „Александровска” в сътрудничество с Международната фондация „Джефри Модел”, Българската асоциация на хора с ПИД и Националният алианс на хората с редки болести се присъединява към усилията на организациите от цял свят за популяризиране на първичните имунодефицитни заболявания и призовава пациентите, членовете на техните семейства и приятели също да партнират в тях.
Всяка година Световната седмица на първичната имунни дефицити стартира с едновременно пускане на хиляди балони по целия свят, като всеки полетял в небето балон символизира нов диагностициран пациент. Балоните символично представят идеята, че "ако освобождаването на един балон може да помогне да се спаси поне един човешки живот, колко повече могат да постигнат един милион“.
Днес в 12.00 ч. пред сградата на лабораторния блок в Александровска болница бяха пуснати балони в подкрепа на страдащите от ПИД.
А в периода 22-25 април ще се проведат безплатни прегледи на деца и възрастни, имащи някои от 10-те признака на първичен имунен дефицит:
- Четири или повече отита в рамките на 1 година
- Две или повече сериозни инфекции на синусите в рамките на 1 година
- Приложение на антибиотици за два или повече месеца с незадоволителен ефект
- Две или повече пневмонии в рамките на 1 година
- Забавено физическо развитие при новородени и малки деца
- Рецидивиращи дълбоки кожни абсцеси или абсцеси на вътрешни органи
- Персистираща млечница/кандидоза на устната кухина или кожна гъбична инфекция
- Необходимост от прилагане на интравенозни антибиотици за саниране на инфекцията
- Две или повече инфекции на вътрешни органи, включително септицемия (сепсис, отравяне на кръвта)
- Анамнеза за наличие на първичен имунен дефицит в семейството
За деца под 18 г. консултации ще се провеждат в Клиника по педиатрия на УМБАЛ “Александровска“ от 10 до 12 часа след предварително записан час на моб. 0877570386.
Консултациите за лица над 18 години ще се провеждат в Клиниката по клинична имунология от 11 до 15 часа след предварително записан час на моб. 0877 570898.
Специалистите от Експертния център по редки болести – Първични имунни дефицити и Функционалния експертен център „Джефри Модел“ са на разположение на гражданите за подробна информация относно имунните дефицити. Запитвания могат да бъдат отправени по няколко начина:
facebook: Първични имунни дефицити PID Center-Bulgaria,
тел.: 0877 570898, e-mail: bgpidceter@gmail.com
Коментари